Rádio
Zapnout Megarádio
Reklama

530
Facebook
Sdílejte nás
Tweet
©
2007 MEGADETH.CZ
Webmaster . Milan Dotlačil a Kropis
Moderátor . Kropis

Rozhovor: 14/2/12 Dave Mustaine

Komentáře: 0 • Autor: Kropis • 11.05.12 - 20:37 Rozhovor: 14/2/12 Dave Mustaine


Dave Mustaine mluví o kytaře, politice a dnešní hudbě.

"Rock není mrtvý - je jen bez nápadu."

Když jsme se setkali v prosinci s frontmanem Megadeth, Dave Mustainem, kytarista hovořil o tématech jako vydání ohromujícího nového alba Th1rt3en,o jeho obnoveném přátelství s Metallicou, o psaní songů, o riffech a jak přivítal zpět Davida Ellefsona. Byl to obsáhlý rozhovor, ale přesto, když bylo po všem, to vypadalo, že toho bylo mnohem víc k diskuzi - a když máte vypravěče tak zkušeného jako je Mustaine, vždycky toho chcete víc. Takže jsme si spolu sedli znovu jednoho dne během probíhajícího turné Gigantour, kde je Megadeth headliner (program čítá také Motorhead, Volbeat a Lacuna Coil). Tentokrát se řeč zaměřila hlavně na Mustainovo propojení s kytarou, ale také jsme zeptali politicky důvtipného hudebníka na jeho myšlenky na nadcházející prezidentské volby, stejně tak na jeho názor na současné hudební klima. Jako vždy, Dave nám otevřel svoji mysl.

Jak by si řekl, že si se změnil jako kytarista za ty roky?
No, už jsem učil hrát na kytaru třikrát. Podruhé, když mi ochrnula paže a potom po operaci, co jsem měl minulý rok.

Tvé operaci krku…
Správně. Měl jsem rozpadlý krk - páteř v krku - poškození způsobené házením hlavou za ty roky. Měl jsem zdegenerované disky. Když mi nahrazovali jeden disk, objevili velký kostní úlomek, který mi tlačil proti páteři. Bylo to velmi bolestivé.

Ležel jsem v nemocniční posteli 12. září, narozeniny mám 13. září a koncert Big4 byl předpokládaný na 14. září v New Yorku. Všem jsme poslali zprávy, že jsem měl operaci a nezvládnul bych to.

Když se toto stalo, slyšel jsem některé opravdu hrozné věci, které o mně byly řečeny, protože jsem nepřišel. Ten zbabělec zbabělý, který říkal tyto věci, zůstane bezejmenný, ale já vím, kdo to je. Ale přesto, řekl jsem si "Já ti ukážu…". Zabalili mě, dali do ortézy a jel jsem do New Yorku a odehrál jsem koncert.

Když si se učil jak znovu hrát, co jsi zjistil o kytaře?
Někdy, když se znovu učím, poslouchám staré songy a zkouším dešifrovat, co za sóla tam byly. Může mi to opravdu otevřít oči, když zjistím, že jsem hrál něco trochu "mimo". Něco jako, když pilot řídí letadlo: pokud je na začátku letu i o jeden stupeň mimo, tak přistane daleko od místa, kde měl přistát.

Laik možná nic nepozná, ale když jsem poslouchal starší verze živých verzí sól, bylo to jako "Wow!" Nejsem vůbec blízko toho, co by to mělo být. Takže, i když to může být bolestivé, myslím si, že moje sólování se zlepšilo, protože jsem na tom zapracoval.

Určitě mě ochrnutí v mé paži a ruce, zakrnění svalů v mých prstech, paži a podobné věci donutily udělat ústupky v tom, jak jsem hrál. Věci, které jsem nemohl zahrát, byly uloženy na čekací seznam, ale hned, jak jsem je mohl zahrát, tak jsme je přidali zpátky do setlistu. Většina z nich byli věci, se kterými jsem měl problém dřív, než jsem měl nějaké zranění.

Zranění stranou, které věci neumíš zahrát na kytaru, tak jak by sis přál?
Není to tak, že bych to nemohl udělat, jen jsem to trochu ojebával. Je tu jedna výplň v sólo sekcích Hangar 18, a je tu malá část začátku Headcrusher a víš, je tu několik opravdu rozšířených riffů, které jsem dělal, věci, které jsou natažené přes devět pražců - to je velký prostor pro zaplnění rukou. Takže, když jsem se k nim znovu dostal a přeučil se je, snažil jsem se a snažil. Teď umím zahrát tyto části lépe, než kdy jindy.

Užíváš si hru na kytaru stejně, jako když si byl teenager?
No, podívej, když jsem vzal do ruky kytaru jako teenager, doufal jsem, že budu rocková hvězda. Teď už je jen pár věcí, které mi unikly: Grammy, Rock'n'rollová síň slávy a dostat nějakou hlavní hereckou roli. Pořád mám spoustu věci, o které usiluji, ale nevzdávám se.

Počkej chvíli… O tom herectví žertuješ?
Ne. Vidíš televizní pořady nebo filmy a kdykoliv dělají portréty hudebníků, tak ti lidé neumějí jednat, aby si zachránili životy. Udělal jsem nějaké portréty a udělal jsem spoustu živých TV výstupů pro zprávy a tak dál. Je mi pohodlně před kamerou. Pokud by k tomu došlo, pokud bych mohl získat roli, která by oslavila kapelu, tak bych to samozřejmě vzal.

Když mluvíš o zprávách, byl si tazatel pro MTV během prezidentských voleb v roce 1992. Jaký je tvůj pohled na americké politiky v roce 2012?
Já jen doufám, že kdokoliv bude v Bílém domě příští rok, tak to bude republikán. Nemůžu dál sledovat, co se děje s naší skvělou zemí. Každý má hlavu v písku. Každý v průmyslu říká: "O, Obama dělá tak skvělou práci…" Já si to nemyslím. Ne z toho, co vidím.

Když se dívám na republikánské kandidáty, musím ti něco říct, jeden den jsem docela čuměl, že 5 kluků Mitt Romneyho má 100 milionů dolarů svěřenecký fond. Kde ten chlap vydělal tolik peněz? Takže tady jsou nějaké otázky. A při sledování Newt Gingriche jsem byl nějakou dobu docela nadšený, ale teď se stal zpátky osobou, o které každý říkal - ten naštvaný malý chlap. Pořád ho mám rád, ale myslím, že bych pro něj nevolil.

Ron Paul… slyšel jsem někoho říkat, že byl jako insekticid - 98 % jsou inertní plyny, ale ty 2%, které zbývají, ty tě zabijí. Je tím myšleno to, že on podává určitou dobu skvělý dojem, ale pak řekne něco tak mimo, že všechno ostatní to pokazí. Mám toho chlapa rád, protože ví, jak nabudit mladou Ameriku a naplní je určitýma věcma. Ale když řekne, že jsme jako Taliban… Promiňte kongresmene Paule, ale já nejsem v ničem jako Taliban.

Na začátku voleb jsem úplně opomíjel to, kým byl Rick Santorum, ale když ten chlap šel domů, aby byl se svou dcerou, když byla nemocná, to bylo velice chvályhodné. Také sleduji, jak se nedostal do těch hrozných, hrozných útočných reklam jako udělal Mitt Romney proti Newt Gingrichovi, a pak když to Newt vracel zpátky Romneymu… Já si myslím, že Santorum má některé prezidentské kvality a doufám, že když přijde na věc, uvidíme republikána v Bílém domě… a že to je Rick Santorum.

Pojďme zpět k hudbě. Teď, když je David Ellefson zpátky v kapele, řekl bys, že to je nejlepší sestava, která kdy v Megadeth byla?
No, na to je těžké odpovědět, když nechci zranit ničí city. Měli jsme Nicka a měli jsme DeGrassa… Ale Shawn je typ bubeníka, kterého bychom si přáli v začátcích. David Ellefson to také tak okomentoval ¬ - když bychom potkali Shawna na začátku, nebyli by žádní jiní bubeníci.

K tomu, že máme Davida zpátky v kapele, jasně, je to skvělé. Myslím, že jeho sebepoškozovací čas vypršel (smích), byl pro nás opravdu dobrý. Hodně vyspěl. Pořád si s ním dělám srandu: "Člověče, ty si na těch 8 let musel zmizet a díky tomu se ti dařilo o tolik lépe. " Ale je to pravda. A Chris Broderick je skvělý. Nemá problém hrát hudbu Chrise Polanda. Když byl Marty v kapele, bylo to všechno o Martym. Necháváme Chrise Brodericka roztáhnout ve studiu křídla a on je úžasný - neuvěřitelně všestranný.

Pat Carney z The Black Keys způsobil v poslední době značný rozruch, když řekl v časopisu Rolling Stone, že rock'n'roll umírá. Cítíš to také tak? Co tě štve na rocku v současné době?
Rock není mrtvý - je jen bez nápadu. Spousta lidí dělá muziku, ale nejsou producenti a je tu spousta A&R (pozn. lidi, kteří hledají talenty, dohlížejí na umělecký vývoj umělce atd.) lidí, kteří nejsou A&R. Když jsem začínal v hudební branži, tak A&R člověk byl jako pátý Brouk (pozn. kapela Beatles) - byl tu pro tebe a pomáhal vylepšovat písně. To teď nemáme.

Pokud budou nahrávací společnosti o prosazování kapel a prodeji desek, namísto návratnosti nákladů, hudební byznys bude znovu vzkvétat. Všechno to spadá na naši vládu a daně, co říct můžeš a co říct nemůžeš. A pak je tu drastické vyústění - MTV už nehraje hudbu. Vzpomínám si, že když jsem byl dítě, mohl si zapnout MTV na celé dny a nebylo tam nic než hudba.
Takže, ne, rock'n'roll není mrtvý, ale nahrávací průmysl je jako spousta vybělených kostí v poušti - není v nich moc života. Když někdo rozjíždí vlastní nahrávací značku a je mladší než já? No tak…

Když jsem nastupoval, byli zde lidi jako Irving Azoff, Ahmet Ertegun, Clive David a Jimmy Lovine. Ti jsou velice důležití. Smíchy jsem se válel po zemi, když jsem slyšel, že Fred Durst má svoji vlastní nahrávací značku. Myslím, že to bylo hloupé. Člověk co nahrává svůj vlastní sex - a on rozjíždí nahrávací značku? Byl bych zahanben být pod touto značkou.

Zdroj: http://www.musicradar.com...c-529703/4