Rádio
Zapnout Megarádio
Reklama

674
Facebook
Sdílejte nás
Tweet
©
2007 MEGADETH.CZ
Webmaster . Milan Dotlačil a Kropis
Moderátor . Kropis

Rozhovor: 20/2/12 David Ellefson

Komentáře: 0 • Autor: Kropis • 17.06.12 - 23:20 Rozhovor: 20/2/12 David Ellefson
[tento obrázek už neexistuje]

David Ellefson: "Proč se snažím stát pastorem."

Jedno musíte americkým thrash metalovým Megadeth nechat. Tak drsně, jako bylo jejich poslední úspěšné turné, kapela dokáže neustále překvapovat. Minulý týden, kytarista/zpěvák Dave Mustaine udělal prohlášení o jeho podpoře pravicového kandidáta Ricka "Prosím negooglujte si moje příjmení" Santorum, poté to stáhl, na sesterském blogu prohlásil, že by nevolil Santoruma, protože neschvaluje manželství gayů. "Jsem křesťan" ujasnil Mustaine.

Není jediný, kdo zastupuje Ježíše v kapele: Baskytarista a zakladatel David Ellefson studuje na pastora. Před více než 20 -ti lety ze sebe Ellefson shodil některé z elementů životního stylu rockové hvězdy a znovuobnovil svou víru. Skončil na luteránském kostele Pastýř pouště ve Scottsdale, kde začal moderní bohoslužby - texty ze Starého zákona - použité jako odrazový můstek pro modlitby a zbožné soft rockové písně. Také začal MEGA život, hudební program v kostele, který pomáhá nováčkům ke křesťanství nebo těm, kteří hledají domov kostela pro dynamický rozvoj víry. A nemyslete si, že mu tato cesta brání v rozvoji. Přestože je momentálně na Gigantour, společně s Motorhead, Volbeat a Lacuna Coil, Ellefson je zaměřený na online studium na Concordském specifickém pastorském programu, kde odebírá z autobusu takové hodiny jako "Kázání I a II" a "Svaté písmo a víra".

Mluvili jsme s Ellefsonem o roli heavy metalu v náboženství (a další s tímto spojené věci), Mustainově proklínací minulosti, a Alice Cooper jako vzor. Nedostali jsme se k tomu, abychom se zeptali, jak se cítí po té debilní záležitosti, že kapela byla nominována desetkrát na Grammy (včetně letošního roku) a stále si nepřinesla domů zlatý gramofon. Možná příště.

Stalo se cestování potažmo celé turné pohodlnější dnes, než když jste začínali v 80. letech?
No, když začínáš, snažíš se tam dostat jakkoliv to jen jde. Neměli jsme peníze a jedna věc, kterou jsem zjistil o cestovních rozpočtech je, že nezáleží, jak to vypadá na papíře, vždy se vracíš domů s více utracenými penězi, než si zamýšlel. Naše první turné byly v podstatě spojeny s jedením hovězího guláše a stovkami knih. Teď už je příjemné být headliner a mít naši vlastní výbavu na turné.

Gratuluju ti k tvé organizaci MEGA život ve Scottsdale. Vypadá to jako unikátní způsob, jak představit koncept víry a náboženství tvé fanouškovské základně. Zajímalo by mě, jestli zvažuješ nějakou hudební spolupráci nebo festivaly pro charitu s Alice Cooper, od té doby co jste oba ve Valley a máte stejné cíle s organizací Valley?
Je vtipné, že na mě můj pastor v tomto naléhal… je to obvyklé pro lidi mimo tvoji oblast, kteří vidí příležitost nebo záblesk daru. Byl to pro mě skvělý mentor, který mi pomáhal se rozvíjet. Byl jsem aktivní v pár posledních dekádách procházet různými vírami a pomáhat lidem, kteří jsou na mizině se štěstím nebo na dně s drogami. Většinou, když projdeš těmito věcmi sám, máš svědectví a můžeš sdílet svou zkušenost s lidmi. A myslím, že to jde mnohem dál, než předčítat z učebnice. Můžeš využít své nejtemnější dny a udělat z nich přednost pro jiné lidi. Pokud jde o spolupráci, MEGA život je jedno z mnoha semínek, které byly zasety. Myslím, že v této době, obzvláště v rock'n'rollových kruzích, lidé mé generace a mého žánru určitým způsobem nemají důvěry v kostely. Podle mě je moderní hudba v kostelech úžasná. Je tu úplně jiná prezentace a má mnohem větší kulturní význam, než kdy dřív. Nemusí to být reformace a nemusí to být něco starodávného. Můžeme to prezentovat jako víra 2012. A z toho jsem nadšený.

V minulosti i v současnosti obdržel heavy metal těžkou ránu v náboženských kruzích. Takže pro tebe, když si spojený s heavy metalem tolik let, bylo někdy něco, kde si našel spojení mezi heavy metalem a Bohem? Jak by si to popsal někomu?
Víš, je vtipné, dokonce i ve starších písních, tam byl vždy téměř náboženský odkaz. Do té míry, že se někdy ptám o čem psát. O tom je hudba. Nemusí to být do něčeho zabalené a textově můžeš čerpat z čehokoliv. Myslel jsem si, že Bible byla vhodná kniha, kde lidé mohou čerpat všechny tu úžasné věci. Ale nyní, když jsem si ji několikrát přečetl, vidím, že ti lidé jsou jedni z nejhorších v historii. (Smích)… (Kniha představuje) jedny z nejohavnějších věcí proti Pánu. A pak čteš, jak to postupně zapomněli. On se pak pravděpodobně tloukl do hlavy, "Pane bože, na co jsem myslel s těmito lidmi? Dinosauři byli jednodušší než tohle." Pro mě to je skvělý příběh a dokazuje to, jak nám Bůh dává druhé šance. To je pro mě skvělá věc. Tolikrát, když skládáš hudbu a píšeš texty… Megadeth píše politické věci, sociální věci a osobní věci. Když se ponoříš hlouběji do své duše a vložíš svůj vlastní život do textů, pak se to určitým způsobem vloží do příběhu všech lidských bytostí. Říše, pád, vzkříšení, znovuzrození a doufejme druhá šance.

Četl jsem nějaký starý rozhovor s Dave Mustainem, kde říkal, že v minulosti sesílal na lidi kletby, a že mu zabralo jednu dekádu dostat ze sebe tuto satanistickou energii. Máš na to nějaký názor? Mluvili jste spolu o náboženství nebo o studiích Bible?
Zcela určitě. Dave byl v tomto opravdu otevřený v raných písních na deskách, které napsal a ve kterých mluvil o těchto situacích nebo na ně odkazoval. Chci říct, že už tyto songy nehrajeme právě díky tomu. Myslím si, že ty songy jsou skvělé, ale Dave je ten, kdo je zpívá, a není mu příjemné je zpívat. Takže stojím za svým bratrem a… a (pomáhám) mu posunout se na jiné fronty. Ale jasně, tohle je skvělé - tato záležitost s rockovými kapelami - potřebuješ dospívat společně a pokračovat společně. Je skvělé, že se já a Dave v hodně věcech shodneme. Členové Megadeth, hudebníci, s ženami a dětmi. Dosáhneš určitého bodu ve svém životě - a myslím, že to je příznačné pro celý náš žánr - v určitém bodě se začneš rozhlížet a přemýšlet "Hmm, patří tohle všechno do tohoto života a tohoto světa?" Začneš si pokládat otázky. A myslím si, že to je černá skříňka uložená uvnitř každého z nás nazývána naše duše, vyrobena jedinečná, když jsme byli vrženi na tuto planetu, tyto otázky. A je skvělé, že skrz hudbu můžeme pracovat na těchto věcech i přesto, že nemáš všechny odpovědi, píseň může někdy pomoci vyzvednout tyto otázky pro posluchače.

Jaké písně už nechtějí Megadeth nikdy hrát? Můžeš říct některé z nich?
Jasně, třeba "The Conjuring" a "Bad Omen".

Takže čeho myslíš, že dosáhneš po dokončení náboženských studií na Concordii? Zaměříš se na požehnanou hudbu nebo začneš nějaké náboženské programy?
V tuto chvíli jsem něco jako rock'n'rollový kaplan. Každé odvětví se zdá, že má kaplana, jako armáda. Podle mě je úžasné, že můžu mít tuto příležitost jít až na vrchol stojanu a klást tyto otázky. Ve skutečnosti, já nabádám fanoušky, aby mi posílali jakékoliv otázky, které na mě mají, protože je můžu vzít k mým nadřízeným a zeptat se na ně pro nás. Na určité úrovni cítím, že jsem byl požehnán reprezentovat celý náš žánr a lidi mé generace. Jednou vyrosteme a opustíme dům v osmnácti a většina z nás nechce jít znovu do kostela. Byli jsme k tomu velmi nedůvěřiví a pro lidi to bylo kulturně nepodstatné a nemluvili naší řečí. Tak jsme se všichni dostali do rock'n'rollu, tak jsme ho následovali. Ale když se podíváš do začátku v 80. letech, je tam celý posun od Black Sabbath, Iron Maiden až k tomu, co jsem udělali v thrash metalu a hodně témat bylo námi zpochybňováno.

Takže si myslím, že to štvalo kostely. Všechno bylo najednou ve smyslu, "Jak si dovolují tito lidé dotazovat se Boha, jaké rouhání!" Ale víš co? My jsme se ptali. Neptali jsme se Boha, ptali jsme se, jak může člověk vzít něco jako je toto a otočit to a manipulovat s tím a použít to pro tak tyranskou kontrolu nad lidmi. To byly otázky, které jsme měli. A to je taky důvod, proč jsme s tím nechtěli mít nic společného. Ale teď jsme uprostřed našich životů a přemýšlíme, "Ne všechno musí být špatné". Inspirovali jsme se slovem Boha v Bibli, je tu důvod, proč je tato kniha nejčtenější na planetě. Takže o čem to je? Myslím si, že je to skvělá příležitost, že mám právo studovat tyto věci, podívat se na ně, vidět o čem to je… Luteránská studia pocházejí od Martina Luthera, což byl takový Steve Jobs ve své době. Člověk, který učil každého myslet jinak. (Smích)

Měl jsem rozhovor s Alice Cooperem a on má velmi podobnou mentalitu. Je skvělé, že dokážete dělat tak drsnou hudbu, ale přitom být pořád tak duchovní.
Jasně Alice Cooper je samozřejmě jeden z nejlepších mentorů v rock'n'rollu. On, jako spousta z nás, ničil a pálil před lety. Když jdou věci dobře, tak většinou nepřemýšlíš o změně. Ale když se nedaří, tak si říkáš, "Tak, jaké jsou mé možnosti?" Můžeš se rozhodnout jít příkladem. Na tom je skvělé to, že lidé budou raději věřit tomu, co děláš, než tomu co říkáš.

Když mluvíme o skvělých věcech, venku je 13. album Megadeth, na které si momentálně nejvíce pyšný?
No, určitě mám rád to poslední. Pro mě Třináctka představuje opravdový návrat zpět, obzvláště pro mě a Davea. My jsme dlouholetí veteráni této kapely, byznysu a způsobu života. Není to jednoduchá cesta. A jako většina kapel tohoto kalibru, procházíme zlomovými body. Je hezké, že Dave a já jsme byli schopní tím spolu projít. TH1RT3EN zobrazuje uzavřený kruh jako kapelu, a mě a Davea. Odráží se to v hudbě. Hudba je odrazem tebe; neměl by si být odrazem hudby. Také album, které představuje opravdový pocit jednoty je Countdown to Extinction.

Máš jedno, které je tvé oblíbené?
Byly tu alba, které pro nás byly boje. Naše první deska, Killing is my Business, pro nás byla boj, protože jsme měli velice malý rozpočet. Měli jsme velké naděje a sny, ale velmi málo peněz a zdrojů. Přesto nás to vedlo k výzvě. The World needs a Hero bylo silné, (také) protože heavy metal jako žánr procházel tak rozdílným přechodem mezi hudbou ze Seattlu v 90. letech. Myslím tím, že v hlavním proudu to byla téměř fatální rána pro heavy metal. Heavy metaloví fanoušci tu byli i bez ohledu na tento fakt, ale je příjemné, když media a lidé, mohou být tím větrem ve tvých plachtách než zpomalovačem ve tvém postupu - když tyto věci způsobí téměř fatální ránu celému žánru, je to složité. My budeme dělat to, co děláme, bez ohledu na to, kdo nás podporuje nebo ne. My jsme kapela pro fanoušky, protože jsme v první řadě sami fanoušky.

Zdroj: http://blogs.phoenixnewti...why_im.php