Rádio
Zapnout Megarádio
Reklama

530
Facebook
Sdílejte nás
Tweet
©
2007 MEGADETH.CZ
Webmaster . Milan Dotlačil a Kropis
Moderátor . Kropis

Rozhovor: 18/5/12 Chris Broderick a Shawn Drover

Komentáře: 0 • Autor: Kropis • 21.08.12 - 18:09 Rozhovor: 18/5/12 Chris Broderick a Shawn Drover


Megadeth mohou být považováni za jednu z legendárních kapel, nejen v metalu, ale v celé hudbě. Jsou odraženi v životech spousty svých fanoušků. Mohou mít jiný výraz, než když kapela vznikla v roce 1983, ale jsou jedni ze zakladatelů a určitě byste je našli na hoře Mount Rushmore amerických metalistů. Stále dovedou plnit stadiony po celém světě. Megadeth dělají svou věc už téměř 30 let a nevykazují žádné známky konce. Minulý rok vydali své trefně pojmenované třinácté studiové album "Th1rt3en", než přišli do Cincinnati. Teď se vrátí do Ohia jako jedni z hlavních aktérů festivalu "Rock on The Range".

V uplynulém roce mluvil CityBeat s bubeníkem Shawn Droverem dvakrát a sólovým kytaristou Chris Broderickem na festivalu Mayhem o životě na turné a jaká je budoucnost kapely. Nekonečný zvuk Megadeth pokračuje. Poslechněte si ji na vlastní kůži na festivalu "Rock on the Range" společně s Marylin Manson a Rob Zombie.

Vím, že si se připojil ke kapele v roce 2008, že ano?
Chris Broderick: Jasně, na začátku roku.

Jaké to bylo poprvé hrát a jamovat s Davem (Mustaine)?
CB: V první chvíli to bylo trochu děsivé. Ale jedna z věcí, která se stala, bylo, že jsme se dali do práce velice rychle. Museli jsme toho udělat hodně rychle, hodně moc.

Kvůli albu a turné, že?
CB: No jasně, protože v té době bylo turné. Opravdu jsem neměl čas přemýšlet o tom, co se děje. Prostě jsem pracoval. Snažil jsem se vyladit co nejvíc songů, jak to jen bylo možné, předtím než jsme vyrazili na turné, které bylo za méně než měsíc. Na to jsem se zaměřil.

Ty si klasicky vzdělaný kytarista, že? Můžeš mi říct, jak si myslíš, že tě to připravilo na Megadeth a hru metalové hudby?
CB: No nevím, jestli tě něco dokáže připravit na metalovou hudbu nebo Megadeth. Ale myslím si, že mi to dalo odlišné dovednosti, takové, kde můžu více pohlížet na melodii a harmonii a na stavbu těchto aspektů hudby a použít, co jsem se naučil v klasické kytarové teorii nebo vmísit klasickou teorii do metalového žánru.

To je něco, na co se zaměřili, že? Když si tě pozvali do kapely, protože děláš hodně práce podle klasicky naučeného vzoru?
CB: To je pro mě těžké říct. Vím, že to ovlivnilo jejich rozhodnutí, ale také vím, že to bylo na doporučení Glena a Shawn Drovera, kteří dodali odvahu těm, co mi zavolali.

Dobré doporučení. Pravděpodobně se ani nemuseli ptát.
CB: A pak jsem jim poslal také některé z mých YouTube klipů.

Slyšel jsem tolik kapel, které si vybíraly lidi z YouTube. Je to opravdu úžasné, tento "Cinderella" druh příběhů lidí, kteří byli vybrání z YouTube videí.
CB: No, je to jedna z věcí, která je svým způsobem úžasná, protože ti to dává individuální sílu PR, někoho, kdo s tebou obchoduje a dostává tě ke správným lidem a dostává tě na koncerty a dává ti správné kontakty. Takže to je tímto způsobem skvělé.

Jaký byl tvůj nejlepší moment z koncertů Big4?
CB: Pravděpodobně to byl poslední koncert Big4 ve Velké Británii. Bylo to opravdu obrovské. Hráli jsme na podiu s některými z originálních členů Diamond Head. Upřímně, nebyli mými největšími vzory. Byli o něco více před mou dobou. Ale protože jsem hrál s tolika lidmi, kteří jimi byli velice ovlivněni, byl to pro mě okamžitý respekt. Bylo to ohromující vidět Hetfielda, jak se před nimi klaní, když šel hrát sólo. Bylo to úžasné.

Jaké to je v těchto dnech na cestách? Je to skutečně čisté (střízlivé apod.) bydlení?
CB: Jasně. Vlastně skoro musí být, protože toho máme tolik na práci. Nemohl bych dělat všechny ty rozhovory a setkání a další věci. Pro mě to funguje opravdu dobře, protože, naštěstí, jsem nikdy neměl chuť na tyto věci. Řekl bych, že jsem typ A. Vždy chci být pod vlastní kontrolou.



Shawne, četl jsem, že ty si byl ten, kdo přitáhnul Davida Ellefsona zpět do kapely. Jsi svým způsobem jediný v kapele, který dává každého dohromady. Je to pravda a jak to všechno šlo?
SD: No, nastala situace, že jsme potřebovali sehnat baskytaristu a v mé mysli to měl být David. Trik byl v tom přesvědčit Davida (Ellefson), že to chce udělat a Davea (Mustaine), aby řekl jasně, budeme spolu pracovat bez ohledu na ty blbosti, co byly v minulosti. V mé nenasytné hlavě jsem ho prostě chtěl mít zpět v kapele. Myslím si, že to je to, co fanoušci chtěli ze všeho nejvíc. Během dvou dnů byl David ve studiu a procházeli jsme melodie pro turné Rust in Peace, na které jsme se v té době připravovali. Je to všechno o načasování. Všechno se děje z nějakého důvodu a tímto způsobem to zafungovalo.

A když odešel tvůj bratr, také si doporučil Chrise, že?
SD: Jasně, Glen a já. Když se Glen rozhodl odejít, řekl jsem: "OK, musíme navrhnout nějaké náhrady a byl to opravdu krátký seznam." Je to opravdu těžké vystoupení pro každého hudebníka a určitě pro hlavního kytaristu. Takže seznam byl velice krátký. Mezi Glenem a mnou a technikem Davea Williem G se dostal Chris až na vršek seznamu. A během dne, byl jediný, ale v kapele. Mluvil s managementem a myslím, že se chtěl vidět s Davem další den. Ale jo, řekl bych, že jsem to já (kdo ho doporučil).

Samozřejmě David byl jednoduchá volba, protože v Megadeth už dříve byl. Ale jak víš, kdo zapadne? Jak víš o někom, že to bude fungovat?
SD: No David nebyl nesmysl. Byl v kapele 20 let, než se rozdělili. Doufal jsem, že by to mohlo znovu fungovat a funguje, je to skvělé. S Chrisem to bylo v podstatě, že jsme udělali seznam vlastností. Nepije nebo nebere drogy. Nemá přehnané ego. Jeho kytarová výbava je úžasná, vše co dělá, je trénink. Trénuje pořád. Je to velice zdravý muž. Má velice silnou zásadu, být skvělý, jak je to jen možné. Viděl jsem ho hrát živě. Viděl jsem ho s Nevermore a Jag Panzer. Věděl jsem, že byl skvělý kytarista. Nechceš přivést do kapely nikoho, kdo by mohl být potenciální osina v zadku nebo něco podobného.

Je to hodně o společném čase.
SD: Správně. Protože strávíte všechen čas společně v autobuse. Byl to určitě osobní seznam, který jsem chtěl udělat, než bych někoho doporučil. Naštěstí pro mě, to fungovalo. Chris je skvělý.

Jaký je tvůj největší rock'n'rollový okamžik?
SD: Je spousta skvělých momentů. Určitě Big4 byla skvělá. První Big4 koncert, který jsme dělali ve Varšavě (Polsko), konečně jsme se dali dohromady a hráli po tolika letech. To byl určitě hlavní moment mé kariéry. Jeden z nejlepších momentů pro mě bylo připojení k Megadeth. Pokud bych měl vybrat moment, vybral bych první koncert Big4. Všechny věci se sešli dohromady. Bylo tam pravděpodobně 100 000 lidí. Bylo to prostě k neuvěření. Celý den to atmosférou jen jiskřilo. Byl to určitě jeden z nejlepších momentů mé kariéry jako hudebníka.

Když tvůj bratr odešel a Chris to po něm přebral, bylo to pro tebe těžké?
SD: Jasně. Nechtěl jsem, aby odešel. Když se na to podívám teď, rozumím tomu. Rozumím. Měl těžké časy, už když vstupoval do kapely, měl v té době malého syna. Originální plán, když jsme vstoupili do Megadeth, bylo turné na měsíc, potom měsíc volno. Měli jsme mít spoustu času být doma. Jak se věci vyvíjely a my jsme se stávali více a více populárnější a byla větší poptávka po celém světě, musíš se s tím vyrovnat. Nemůžeš prostě říct ne, musíš jet tam, kde tě chtějí na turné. Původně to mělo být rozlučkové turné. Spousta lidí si to nepamatuje. Měli jsme jít do důchodu. A teď jsme zde po sedmi letech. Prodělali jsme změnu srdce. Věci šli tak dobře, že jsme s nimi chtěli být. Už bylo řečeno, že turné byly delší a delší a přestávky kratší a kratší. Během tří nebo tří a půl let ho to začalo užírat. Měl jen jednoho syna a chtěl ho vidět vyrůstat. Tomu rozumím. Respektuji to. A jezdit na turné není pro každého. Někteří lidé se s tím nevyrovnají tak dobře jako ostatní. Glen to zvládal dobře. Prostě ho užíralo, že nemůže být víc doma. A nejde to zvládat a být hodně doma. Něčeho se musíš vzdát. Je to na hovno, nesnáším to. Ale rozumím tomu. Všechno se děje z nějakého důvodu. On je teď šťastnější.

Hraje pořád?
SD: Jasně. Před dvěma měsíci vydal sólové album. Prostě už nechce nikdy jezdit tolik na turné.

Pořád miluje hudbu?
SD: Absolutně. Má doma plně vybavené studio. Zastupuje pro kapelu Testament, když má jejich kytarista Alex jiné povinnosti nebo nemůže na turné pro nedostatek času. Glen nastoupil a dělá to tak. Takto se k tomu dostal a je šťastný. Na konci turné je připraven se zase vrátit domů. Tento částečný úvazek je pro něj dobrý. Určitě je šťastnější s tím, co teď dělá.

Jaký byl nejlepší moment letošního Gigantour?
SD: Pane bože jenom jeden? Celkově pro mě bylo turné s Motorhead velká věc. Megadeth byli na turné s Motorhead před lety a lety, myslím v roce 1986, hráli spolu několik koncertů, ale pro mě, od doby, kdy jsem se připojil ke kapele, to mělo opravdu velký náboj, když jsem na turné s Motorhead nebyl. Myslím si, že celý balík byl skvělý a měli jsme spoustu úžasných vystoupení. Prostě celková atmosféra a všechny koncerty měly dobrou atmosféru a celková zkušenost byla opravdu pozitivní.

Hráli jste všichni spolu?
SD: Spolu na pódiu? Obě kapely? Ne, to jsme neudělali. Splnili jsme si svoje vlastní věci a bylo to. Opravdu jsme nikdy nemluvili o společném jamu na podiu nebo něčem podobném. Určitě by to bylo skvělé, ale kvůli časovým omezením koncertů, máš přesný počet minut k hraní a pak je tu policejní hodina a tyhle věci. Můj odhad je, že jsme si udělali vlastní setlist a jeli jsme podle toho. To byl pravděpodobně jeden z důvodů, proč jsme se nezvedli a nejamovali.

Potkali jsme se minulý rok. Jedna z věcí, kterou si mi řekl, bylo, že "Th1rt3en" je složena ze songů pravých Megadeth. Jak by si popsal nebo jaké vlastnosti dělají písně pravými Megadeth?
SD: Jedna věc na nás je, že máme tolik rozdílných typů metalových melodií, máme ultra rychlé a zběsilé metalové věci a více dynamické věci a pak tu jsou věci, které jsou téměř, nechci použít to špinavé slovo v heavy metalu, mainstreamové, více přijatelné songy pro průměrné hard rockové a metalové posluchače. Myslím, že to je velice těžké s Třináctkou, svým způsobem jsme zabrousili do všeho, co má parametry metalu. Samozřejmě jsme tam nedali disco píseň nebo country nebo něco podobného. Snažili jsme se to tlačit tak daleko, jak jen to bylo možné a přesto být věrní tomu, čím jsme. Jsme jedna z těch šťastných kapel, která je schopná dělat různé typy metalu a mít s tím úspěch. Je to opravdu skvělá pozice a myslím, že "Th1rt3en" opravdu reprezentuje různé druhy metalu, které Megadeth hrají a hráli po celou kariéru.

Jaký song z Třináctky hraješ nejraději na živo?
"NeverDead" a to jsme ho začali hrát před týdnem. Mám pocit, že to je 4. song, který hrajeme živě z nové desky a debutovali jsme s ním minulý týden na turné, které momentálně děláme s Rob Zombie. Funguje to opravdu dobře a jsem šťastný, že ho hrajeme.

Co děláš ve svém volném čase na cestách?
SD: Nedávno jsem hrál hodně golf. Na cestách nebo doma?

Oboje
SD: Na cestách ve svém volnu se snažím hrát více golf, prostě něco u čeho můžu vypadnout z hotelu a dělat něco normálního a užít si den. Být zakopaný na hotelu v den volna, když není co dělat v okolí hotelu, může být opravdu trochu omezující až téměř klaustrofobické, takže se snažím vypadnout, dokonce i když chci vidět film, prostě dělat něco normálního. Když nejsem na cestách, tak trávím všechen čas s rodinou a dělám normální každodenní věci. Užívám si oboje.

Dospívání, vím, že to je těžké, když máš děti, které hrají na bicí a ty si začal velice mladý. Podporovala tě tvá rodina ve hře na bicí a v dělání hudby?
Absolutně, celá moje rodina na něco hrála. Můj otec a oba mí bratři jsou kytaristi a já jsem také kytarista, ale samozřejmě se to více převážilo k bicím. Takže jasně, mí rodiče mě vždy podporovali. Začali jsme v mladém věku, takže jsme neměli od rodičů nic než podporu, to je jasné. A stejné je to s mými dětmi. Mému synovi je nyní 20 a hraje na bicí od svých 10 nebo 11 let. Teď už hraje dobrých 10 let. Je to skvělý bubeník. Je skvělé vidět syna, nikdy jsem ho do toho netlačil nebo nedával mu lekce, jak si sedl před bicí a začal se do toho dostávat a po čase se naučil hrát a po čase se z něj stal opravdu dobrý bubeník. Je opravdu skvělé, že se to posunulo k další generaci mé rodiny hudebníků.

Co od vás mohou fanoušci očekávat na festivalu "Rock on the Range"?
SD: Obvyklý provoz. Nezáleží na tom, kde hrajeme, nezáleží na tom, s kým hrajeme nebo co to je za událost. Jakmile se dostaneme na pódium, snažíme se udělat, co nejlepší koncert a bavíme lidi, kteří jsou ti nejlepší, jaké můžeme mít. Nechceme se nikdy odchýlit od plánu, takže jdeme na pódium s úmyslem hudebně zaútočit na lidi, prostě dát jim ten nejlepší koncert, který kdy viděli. To je vždy náš záměr.

Vím, že Dave mluvil o tom, že tato deska je poslední s Roadrunner a vydavatelství Roadrunner teď prošlo spoustou změn. Stále se to řeší nebo jste pořád s nimi?
SD: Smlouva je s Roadrunner; naše aktuální smlouva je s nimi. Tím neříkám, že se ji nechystáme obnovit nebo že ji neobnovíme. Upřímná odpověď je, já nevím. Ještě jsme nediskutovali, jaké jsou naše budoucí plány. Dokonce ani nevím, momentálně jsme zaměření na turné, jestli jsme o tom začali přemýšlet. V jisté chvíli budeme muset, ale je to celé obchodní záležitost a bude se to řešit v časovém období, až ten čas přijde. V této chvíli jsme uprostřed turné a podpory naší desky. Nevíme, jaké jsou plány.

Zdroj: http://www.citybeat.com/c...adeth.html