Rádio
Zapnout Megarádio
Reklama

404
Facebook
Sdílejte nás
Tweet
©
2007 MEGADETH.CZ
Webmaster . Milan Dotlačil a Kropis
Moderátor . Kropis

Rozhovor: 28/10/2012 Dave Mustaine

Komentáře: 0 • Autor: Kropis • 12.01.13 - 22:47 Rozhovor: 28/10/2012 Dave Mustaine


Dave Mustaine mluví o cestách s "Countdown"

Po návratu ze světového turné Th1rt3en tento rok, které zahrnovalo Chorvatsko a Českou republiku, ale i Indii a Dubai, jsou Dave Mustaine a Megadeth připraveni pro americké turné k oslavě 20. výročí alba "Countdown to Extinction". Kapela bude přehrávat na pódiu kompletně celé album z roku 1992 od září.

K ještě větší oslavě "Countdown to Extinction" vydává Capitol/EMI edici alba k 20. výročí souběžně s turné. Tato edice vyjde 6. listopadu - přesně v den voleb - spojené remasterované album s koncertem z roku 1992, který byl nahrán živě v San Franciském Cow Palace a nikdy předtím nebyl v celku vydán.

Výroční edice jsou "in" a přehrát živě celé album je také "in". Jak si užíváš přehrávání celého alba CTE?
Je to opravdu skvělé. Jedna věc, která je trochu zvláštní, když hraješ album v celku, děláš to podle složení na albu, což je způsob, jak se mohou lidé s touto věcí seznámit. Například si představ, jaké by to bylo poslouchat "Dark Side of the Moon" přeházené. Řekneš si "Cože?!". Takže hrajeme popořadě a "Symphony of Destruction, velice silný song, je druhý na řadě. Nejdřív odehrajeme několik písní a pak děláme set "Countdown" a tento set končí s "Ashes in Your Mouth", což není úplně skvělý způsob, jak skončit setlist, protože máme "Peace Sells…" a "Holy Wars", což jsou obvykle naše 2 končící songy.

Píseň "Holy Wars" byla obrovsky silná píseň na disku z koncertu v Cow Palace (na výroční edici CTE). Co mě napadlo během poslechu, bylo: najednou jsme tady o 20 let později - a bylo to všechno předtím, než si někdo začal uvědomovat bin Ládiny na světě - a stejně to má pořád co říct.
Jedna věc, která je nesporná, že jsou špatní lidé. Lidstvo ovládalo lidstvo už od počátku a vždy tu budou utlačovatelé a vždy tu budou osvoboditelé. Trochu se obávám být trochu politický v tomto rozhovoru, protože lidé jsou v této době tolik nenávistní na základě toho, jaký je tvůj politický postoj. Je to moje právo, jako voliče, volit jakkoliv jen chci a kompletně zahodit celou mou hudební kariéru, jen protože mám radši jednoho kandidáta oproti jinému je opravdu celkem neférové. Vždy jsem byl nezávislý volič. Volil jsem Clintona a volil jsem Republikány celý život. A teď je mi 50, volil jsem hodně krát. Takže bylo dobré i špatné v obou stranách. A je to prostě smutné. Vidíš věci, které se dějí právě teď a každý z mých textů je pořád tak příhodný, jako když jsem je napsal.

Možná jsou teď ještě příhodnější se vším tím, co se děje na Středním východě.
Jasně, například "Architecture od Aggression", to bylo o Saddamu Husseinovi, ale klidně by to mohlo být o Assadovi. Nebo by to mohlo být o tom chlapovi, který je dole v Egyptě. Mohlo by to být o našem vlastním prezidentovi.

Až bude mít CTE 50. výročí, pořád to může být relevantní.
Ano. Pokud tu budou USA za 50 let.

Budou, ale kdo ví, jak budou vypadat. Možná tu nebude Střední východ za 50 let.
Osobně, pokud by šlo o mě, celá ta věc s Afghánistánem, já bych byl o něco chytřejší a řekl bych: "Proč se nepodíváme, jak to zde dělali Rusové?!" A po deseti letech držení se jim za zadkem bych řekl, že jsou s námi srovnatelní jako vojenská síla, takže nad nimi máme trochu výhodu. Proč bychom se chtěli zapojit do války, když není zdánlivě žádný způsob, jak vyhrát. No kvůli máku.

Po cestě do Dubaje (na posledním turné), si podle mě viděl Střední východ, který je jiný, než jaký čekáš.
No Dubaj je jiná. Šejk Mohammed a jeho švagr a jeho otec jsou velmi západně smýšlející i přesto, že jsou velmi věrní své víře a kdo ví, čemu ještě. Co jsem shledal na Dubaji opravdu roztomilým, je fakt, že tam mají mešitu a dovolují turistům ze západu jít dovnitř a podívat se, jak vypadá. Jediné místo na světě, kde můžeš jít do mešity jako člověk ze západu a vidět, jaké to tam je. Další věc, žijí tu lidé, kteří jsou židé, křesťané, katolíci, muslimové, ateisté, agnostikové a ti všichni spolu žijí a neuslyšíš zde o náboženské netoleranci a vrazích a bombách. Mluvil jsem s jedním chlapem, který nás vzal ven na safari - moji ženu a dceru a mě - a řekl, že před deseti lety nebylo slovo "bomba" součástí slovníku. A já jsem si říkal, máš pravdu. Máš naprostou pravdu.

A Indie na tebe zapůsobila?
Indie byla jiný příběh. Miluju naše fanoušky tady, ale je zde opravdu chaotická situace. Je to tu opravdu špinavé, znečištění je hrozné. Moje srdce patří našim fanouškům. Část důvodu, proč jsme zde chtěli hrát, byl kvůli zdejší úrovni chudoby. Není tu žádná střední třída. Buď jsi nechutně bohatý, nebo jsi absolutně chudý. A my jsme sem chtěli jet a přinést naši hudbu a přinést nějakou zábavu fanouškům. Protože řekněme si to na rovinu, mladé děti po celém světě - bez ohledu na to, kde právě teď žiješ - protože západ diktuje spoustu věcí a protože naše ekonomika je teď tak zkažená, že když někdo vyjde ze školy, nedostane práci. Myslím tím, když dostanou práci, určitě to nebude v oboru, který studovali. A tyto děti zde vidíš… člověk, který byl můj reprezentativní promotér zde v Indii, právě dokončil školu a říká: "Naše minimální mzda je zde jeden dolar za den." Den!

Když vyšlo album CTE, bylo dostupné v těchto zemích?
Pravděpodobně nebylo. Myslím, že nebylo dostupné na spoustě míst, na kterých teď hrajeme. A to jen typ věci, kdy se musím v duchu smát - bez urážky - ale mluvení o tom, co bude za 50 let, když se stáváme USSA, alespoň to tak vypadá, nemáme svobodu v tom, jakou hudbu chceme poslouchat. Kdokoliv, kdo si myslí, že je něco špatného na vládě… víš co, měl bych být pod zámkem. Jsem překvapený, že ještě nejsem na nějakém seznamu, kvůli tomu, co jsem řekl v Singapuru, což nebylo něco, co jsem vymyslel. Jen jsem opakoval něco, co někdo řekl.

Je spousta lidí (v orig. haters), kteří vezmou jednu věc, kterou jsi řekl a… víš, o čem mluvím, v podstatě o internetu. Před dvaceti lety to nebylo.
Protože lidi by dostali do zubů, kdyby řekli věci, které říkají teď. Můžeš se skrýt za počítač a pak si jen prostě změníš IP adresu a nikdo neví, kdo jsi nebo kde jsi. Ale dobrá věc na tom všem je, že existuje Jeden, který všechno vidí, a já s Ním mám opravdu dobrý vztah a na celou věc pohlížím takto: Chovám se k lidem tak, jak chci, aby se chovali oni ke mně. Dokonce, i když jsme byli v České republice a lidi byli naštvaní z celého toho debaklu s WASP, kdy nehráli a svedli to na nás. Nebyla to naše vina, ale oni to pořád sváděli na nás, a když jsme byli v Dubaji, dělali jsme "meet and greet" a přišla žena se svým malým klukem. A ona řekla, viděl tě v České republice a předpokládal, že tě potká po koncertě a vy jste skončili dřív. A já jsem na to řekl: "Jo, ale…" a ona řekla, brečel, protože se s tebou nesetkal. A já jsem si pomyslel: "Ten kluk má v něčem pravdu…" Ti kluci, kteří se tak chovali, rozumím tomu, proč to dělali. Chtěli vidět WASP, nevěděli, proč nehráli, a někdo řekl, že to byla naše vina. Nebyla to naše vina. My nerozhodujeme, jestli WASP hrají nebo ne. A oni byli venku na sluníčku, pili a vymysleli, že by byl dobrý způsob, jak vyjádřit svoje opovržení nad těmito věcmi, házet na nás předměty. Rozumím tomu. Kompletně tomu rozumím. Já bych se ale choval trochu jinak. Nejsem kokot, který hází kameny na umělce. Nemusí mě milovat, ale já pro ně budu mít vždy lásku v srdci. A neodepíšu Českou republiku jen proto, že pár lidí to ten den nezvládlo. Myslím si, že kdybych si s těmi kluky, kteří to udělali, kdybych si s nimi sedl a popovídal, pravděpodobně bychom měli společného. Protože ne, že bych neměl rád WASP. My jsme vlastně s Blackiem přátelé a pravděpodobně bych je chtěl vidět hrát stejně jako jejich fanoušci - no, pravděpodobně ne tolik, ale je zajímavé, jak je hodně z nás podobných, když dojde až k této věci, ale toto davové chování lidi nastartuje a ty se pak bojíš říct, jaké je tvé opravdové přesvědčení, protože… viděl jsem před třemi lety dopis. Byl to viceprezident GE a myslím, že to byl otevřený dopis o tom, jaké má obavy ze současné situace a jak si myslí, že nebude schopný naspat stejný dopis o několik let později, protože pokud teď někdo řekne něco negativního o politice, bude haněn a člověče, sakra, jestli on neměl pravdu.

Vždycky si říkal, co sis myslel. Když nic, tak je to velmi americké.
To je věc, která mě velmi překvapuje. Co všechny ty věci, které jsem říkal posledních 30 let? Co ten obal, kde jsou spojené státy kompletně zničené? (Smích) Co tyhle věci? Jak se najednou stalo, že lidé říkají: "Bože, nemůžu uvěřit, že to říkal!" Opravdu?!

Jsem si jistý, že si mluvil k fanouškům o určitých věcech v zákulisí nebo tak podobně…
Jasně, děláme spoustu setkání s fanoušky.

Když fanoušci někdy nesouhlasí s politikou, mohou se naštvat, dokonce i když jsou velkými fandy Megadeth nebo Dave Mustainea. Ale když s nimi mluvíš tváří v tvář namísto chatování s nimi, mohlo by to být lepší.
Celá moje věc se znovu vrací k tomu, že se snažím působit z místa neporozumění a tolerance a lásky k lidem a nikdy bych nekritizoval politiky na základě strany. Má to co dělat s tím, co se děje nám jako lidem. A vždy jsem říkal, že Megadeth je kapela lidí, pro lidi. A politické věci, o kterých mluvím, jsou o vládě, a není to o každé vládě, a když dělají něco, co ovlivňuje nás jako lid, budu o tom mluvit.

Jasně, ty jsi kritizoval také Bushe.
Jasně. A tento druh řečí se vztahují k desce se songem "Symphony of Destruction". Konkrétně tento song popisuje téměř každého politika, který tu kdy byl, protože co dělají? V jednom konkrétním čase je většina politiků pusa pro elitu, pro ilumináty a říkají věci, aby se dostali do funkce, a pak se jim najednou změní myšlení.

No, musíš být nadšený z nadcházejícího turné v Americe. Přemýšlel jsi nad tím?
Bože, já mám teď tolik práce. Zajímavá věc je celá ta zpětná vazba na věci, které jsem řekl. Ta zpětná vazba mě hnala dopředu. Je pravda, že lidé opouštěli naši Facebook stránku, ale naše čísla šla poté výrazně nahoru, protože lidé chtějí někoho, kdo se za ně postaví. A právě teď, kdy vyrážíme na turné, děláme další věci, těším se, až budu schopný přinést lidem hudbu a snažíme se udržet ceny lístků opravdu dostupné, protože vím, jak těžké je teď vyjít s penězi. Zvykli jsme si žít od výplaty k výplatě, pak to bylo žití od výplaty ke kreditní kartě k výplatě a teď už se nedá žít dokonce ani takto. Lidé začínají přemýšlet o rabování a dalších šílených věcech. Kdy si naposledy vzpomeneš, že si něco takového slyšel? Nikdy. Takže se opravdu těším, až budu schopný přinést naši hudbu a naše koncerty lidem. Být schopný dát jim chvíli, jen dočasné přerušení v tom šílenství, které se teď děje ve světě. A blíží se svátky, je to zvláštní, svátky jsou jediná doba, kdy se zbytek světa snaží zacházet s lidmi způsobem, jakým lidi jako já žijeme - kdy se snažíte dělat dobré věci pro lidi pořád - a na to se moc těším.

Zdroj: http://www.powerlinemag.c...=more#feed