Rádio
Zapnout Megarádio
Reklama

2114
Facebook
Sdílejte nás
Tweet
©
2007 MEGADETH.CZ
Webmaster . Milan Dotlačil a Kropis
Moderátor . Kropis

Rozhovor: 1. 4. 2013 - Dave Mustaine

Komentáře: 0 • Autor: Kropis • 21.05.13 - 20:22 Rozhovor: 1. 4. 2013 - Dave Mustaine
Frontman Megadeth Dave Mustaine byl hostem rádiového pořadu Full Metal Jackie's. Mustaine mluvil o nadcházejícím albu Super Collider a podrobněji probral nové písně na desce. Také mluvil o plánech pro letošní festival Gigantour a o turné s Iron Maiden v Evropě.

V prosinci jsi prostřednictvím Twitteru napsal, že tě Clint Eastwood inspiroval během nahrávání zpěvu. Jaká byla celkově hlavní inspirace, která hudebně nasměrovala nové písně?
Co se týče té věci kolem Clinta - dívám se na jeho výrazy, když zpívám, protože mi to pomáhá dostat se do mého charakteru, protože nezpívám způsobem, jakým mluvím, takže je to pro mě trochu jiné. Prostě mi to tak trochu pomáhá dostat se do takového punkového postoje, protože mám opravdu rád punk rock a myslím si, že to je skvělé spojení s Megadeth a punkovou hudbou. Vždy jsem se snažil zpívat trochu osobitě než být jen zpěvák.

Nahrávání nové desky - pro nás právě teď, když jsme začali nahrávat, událo se nám spoustu úžasných věcí, protože jsme prodělali několik posunů na novou úroveň v naší kariéře - máme novou agenturu (CAA) a přestoupili jsme do obrovského vydavatelství, naše živé koncerty jsou s přidáním video produkce ještě více vzrušující. Pokud to neznáš nebo to nemáš, tak ti to ani nepřipadne, ale jakmile se k tomu dostaneš, je to jako: "Pane Bože, jak jsem to mohl přehlédnout?"

Vidíš mladé kapely a říkáš si: "Bylo by to určitě pěkně mít." a potom se do toho dostaneš a úplně to posune tvoje koncerty na novou úroveň. Během turné "Countdown to Extinction" jsme se hodně bavili a měli jsme některé písně, které jsme začali hrát, ale nikdy jsme se opravdu nedostali přes demo pódium, dokud jsme se nedostali domů, takže zhruba zde jsme se nacházeli před dvěma měsíci, když jsme začínali - žádné písně, jen nový přístup a nová chuť do života.

Za posledních pár let jste připomněli výročí alb "Rust in Peace" a "Countdown to Extinction" tím, že jste je přehráli živě. Jak toto vrácení se ke klasickým album ovlivnilo tvou mysl jako skladatele, který skládá novou hudbu?
No, vždy je skvělé jít zpět a podívat se na věci, které tě proslavily, protože to je jako u hráče golfu, když se vzdálí od svého švihu, jeho hra začne trpět. Je tu určitá pýcha na "Rust in Peace" a s "Countdown to Extinction" souvisí určitá zralost. Myslím si, že jsme tak trochu začali scházet z naší cesty po "Youthanasii" a následných deskách, ale všechny desky jsou pro mě skvělé. Myslím si, že hodně fanoušků chtělo více hudby z éry "Countdown" a "Rust in Peace", protože tam byl určitý stupeň melodičnosti, ale stále to bylo dost heavy.

My jsme se opravdu neodklonili od vlivu jazzu nebo progresivu, ale něco jsme se naučili a fungovalo to a s "TH1RT3EN", když jsme se dali dohromady s Johnnym K, do sebe všechno zase zapadlo, protože jsem rozhodl, poté, co jsme začali dělat několik změn, jako odložit desku, což nebylo to, co si mohl kdokoliv myslet, že to bude, udělat změny v sestavě, změnit vydavatelství a podobné věci.

V jedné chvíli jsem řekl: "Co se stalo?" a chceš otočit o 180 stupňů, ale s velkou organizací to je takové, jak jsem řekl předtím, je to jako otáčet se s letadlovou lodí - můžeš točit všemi způsoby doleva a ty víš, že zatáčíš, ale nevypadá to tak. Takže já se cítím, že se obzvláště s touto deskou vracíme zpátky ke kořenům.

Nové album bude druhé v pořadí od znovupřipojení Davida Ellefsona do kapely před třemi lety. Když se zaposloucháš do nových skladeb, co slyšíš, že si pomyslíš: "Toto jsou typičtí Megadeth".
To se projevuje, on je můj partner, děláme spolu skvělou hudbu, opravdu se velmi tvrdě snažíme zapojit jeho skládání zpět do Megadeth. Je to velmi talentovaný hráč, skvělý textař a na všechny kolem slušný člověk. V hudebním byznysu je tak jednoduché nemít někoho rád - spousta lidí mě nechápe, tak mě nenávidí, což je smutné, protože kdybyste mě znali, pak byste mě nemohli nenávidět. To je v pořádku, ale David Ellefson je jeden z těch lidí, které budete mít rádi.

Je to velmi přímý střelec a upřímně ve většině kapel jsou baskytaristi osiny v zadku, protože jsou to ti frustrovaní, ale David je velvyslanec v kapele a má tolik přátel v branži a tolik skvělých kapel jako my, díky němu, protože se s nimi spojil a mluvili o hudbě a těchto věcech. Co se týče mě, já jsem pořád zaneprázdněný nebo se nemůžu zatěžovat socializováním (pozn. překl. sítě, rozhovory atd.) kvůli pracovní náplni, ale on miluje tyto věci.

Co by si nám mohl říct o plánech na turné pro tento rok? Vrátí se Gigantour? Co máte na práci?
No v květnu budeme hrát s Iron Maiden, turné začíná v Evropě, máme pár koncertů ve Velké Británii. Máme skvělý seznam kapel na letošní Gigantour, nevěděli jsme, jestli budeme pokračovat v turné na vlastní pěst nebo jestli uděláme znovu festival.

Celá ta věc s Gigantour vznikla kvůli mému zranění ruky, protože jsem nebyl schopný hrát. Nepředpokládalo se, že to bude festival Megadeth, jako každá kapela má svůj festival a jede a cestuje, tak zde bylo období, kdy jsem si myslel: "Víš co, už to nepotřebuji dělat, protože znovu hraji," ale sestava, kterou máme pro Gigantour je pro tento rok opravdu skvělá.

Víš, když to bude oznámeno?
Pravděpodobně to bude toto léto a já vím, že pojedeme dolů do Jižní Ameriky kolem září.

Viděli jsme několik videí s klipy ze studia, ale je něco, co by si chtěl odhalit svým fanouškům o směřování této desky nebo zvuku?
Když jsme začali skládat hudbu - termín (deadline) byl opravdu tvrdý. Měli jsme podepsaný náš kontrakt a měli jsme spoustu a spoustu času na albu pracovat, ale byli jsme na turné, takže každý den rychle utekl a tlak se zvyšoval, bylo to jako kousání prstů. Když jsme začali, chtěl jsem několik prvních písní, které byly více melodické dát stranou a zkompletovat je, nářezové písně nechat na konec.

Právě teď má Chris (Broderick) svůj nahrávací den, tak trochu se motáme kolem různých písní, takže uslyšíte různé věci, ale třeba dnes budu hrát pět z prvních šesti písní, které jsme nahráli. Úplně první píseň je titulní píseň a je to spíše píseň s jednoduchou akordovou strukturou, ale je to opravdu silně znějící píseň. Druhá píseň je o Alzheimerově chorobě, moje tchýně ji má, je to strašná věc a je to opravdu smutné, protože já vím, že oni vědí jak to zastavit, jako spoustu jiných nemocí, jen se s tím prostě nechtějí vypořádat, protože nemůžeš vydělat peníze z léčení lidí. Sledovat někoho s Alzheimerovou nemocí je jako sledovat tání ledu, je to prostě opravdu bolestivé, takže druhá píseň je o tomto a souvisí to s dalšími věcmi.

Třetí píseň je o vztahu, který skončil opravdu špatně a ten kluk skončí s depresemi. Čtvrtá píseň je o špatných okolnostech a člověk si řekne: "Ok, pojďme z toho udělat to nejlepší." Zajímavá věc je, že když jsem byl v restauraci a dostal jsem nějaké koláčky štěstí a četl jsem texty, které tam byly, tak jsem si řekl: "Potřebujeme píseň, která bude o tom, že jsme právě teď všichni ve strašlivém nepořádku, tak z toho pojďme udělat to nejlepší a naučme se, jak tancovat v dešti."

Mám píseň o žhářství, Shawn (Drover) měl píseň, kterou jsme on a já napsali spolu, Chris s tím měl trochu společného - takže jsme poprvé všichni tři skládali dohromady. Shawnův předběžný název byl "Face Melter (pozn. něco jako tavič obličeje)", na to jsem mu řekl: "To je pěkně stupidní název" a navrhl jsem "Ball Buster (pozn. člověk, který si z někoho utahuje)". Takže jsme měli na chvíli tento vtipný název, ale nakonec ta píseň skončila s názvem "Built for War".
Chris a já jsme spolu napsali píseň, je to opravdu úžasný kus hudby - bylo to o hodně více progresivní, než je to teď. Chci říct, odděláš prog od prog-rock a zůstane ti rock. Řekl jsem mu: "Trochu to odprogresuj kámo" a to proto, že je to opravdu skvělá píseň. Máš spoustu jiných písní, něco trochu temného, zní to jako Bayou, jižanská metalová kapela. Je zvláštní, jakým způsobem to zní a hned jak nastane refrén, víš, že jsem to já.
Chtěli jsme se na této desce roztáhnout, ne jako jsme to udělali s "Riskem", protože Super Collider je pořád velmi metalová deska. Ale vy budete soudci, posloucháte to za sebe.

Zdroj: http://loudwire.com/megad...2013-more/