Rádio
Zapnout Megarádio
Reklama

476
Facebook
Sdílejte nás
Tweet
©
2007 MEGADETH.CZ
Webmaster . Milan Dotlačil a Kropis
Moderátor . Kropis

Rozhovor: 29. 4. 2013 - David Ellefson

Komentáře: 7 • Autor: Kropis • 08.06.13 - 23:42 Rozhovor: 29. 4. 2013 - David Ellefson
Rozhovor s Davidem Ellefson z Megadeth, baskytarista a zakládající člen Megadeth, který si s námi popovídal o novém albu, jeho zkušenosti s hraním v Mexiku a dalších zkušenostech z jeho 30leté kariéry, kdy začal hrát s Megadeth.

Jaký je postup kapely v rozhodování, jak udělat nové album?
Obvykle máme nějaký nápad, kam se bude album ubírat, ještě než začneme. Obvykle v průběhu několika měsíců, ještě než vůbec vstoupíme do studia, začneme skládat nápady, riffy, melodie a texty pro album.

Posloucháme nový singl a vypadá to, že by to mohlo znít jako stará alba Megadeth, je to něco, o čem kapela rozhoduje, než jde do studia, nebo je to něco, co se prostě stane; jak je vybírán singl?
Tradičně jdou singly do rádia a jsou vybírány vydavatelstvím se zaměřením spíše na mainstreamové rockové posluchače. Takže singl je takové představení alba.Nejdeme do toho s tím, že napíšeme singl, protože je to trochu klamající. Vždy bychom o sobě pochybovali. Ale jak postupuje nahrávání, můžeš slyšet vývoj jednotlivých písní a najednou je volba singlů a videoklipů více zřejmá.

Pokud by si měl popsat album méně než 5ti slovy, jak by si ho popsal?
Heavy, melodické, riffujicí a chytlavé.

Rok 2013, 30 let od vzniku Megadeth, jak se změnili fanoušci?
Fanoušci se zas tak moc nezměnili a to je skvělé! Jsou tu dlouholetí fanoušci, kteří zde byli, když Megadeth začínali a vydláždili cestu. Snažili se a opravdu s námi prošli celou kariéru.
Za ty roky jsem viděl, jak byl žánr fascinující, že teď můžeme pozorovat třetí nebo dokonce čtvrtou generaci fanoušků přicházejících do řad, kteří jsou opravdu nadšení z thrash metalu. Myslím si, že Big 4 hodně pomohla zrekapitulovat odkaz pro nás všechny. Ti fanoušci, kteří získali zkušenost se současnou hudbou a jdou zpět ke starým věcem, mohou opravdu pochopit to nadšení, které jsme měli na začáku. To se udržovalo album po albu.

Když si měl kurzy v Mexiku, lidé byli tak šílení, že to nevypadalo jako kurz, ale jako koncert, jaká byla tvá zkušenost?
Ano, bylo to úžasné!!!! Mexičtí fanoušci dovedou udělat atmosféru sobě vlastní a já jsem jim tak vděčný, že podporují něco tak komorního, jako baskytarové kurzy.

Vypadáš jako člověk, který se chce opravdu podělit se svými zkušenostmi nové generaci, děláš knihy, kurzy dokonce na svém youtube kanálu, můžeš nám o tom říct trochu více?
V jádru svého života jsem hudebník a fanoušek hudby. Takže jsem opravdu nadšený z kohokoliv, kdo je také fanoušek nebo hudebník. Také vím, co hudba pro lidi znamená, a jak může změnit život k lepšímu. To je má opravdová motivace pro touhu sdílet svůj život jako hudebník; dávat naději lidem a možná být světlým bodem v jejich životě.

V Mexiku říká spoustu hudebníků, že je nemožné žít z rocku, obzvláště z metalu… Co by byla tvá rada na tuto situaci?
Je to velmi složité žít jako hudebník v každém stylu hudby nejen v metalu. Lokace v tom může určitě hrát roli také. To je důvod, proč jsem se přestěhoval do Los Angeles z farmy na středozápadu USA, když jsem byl mladý, pět dní po ukončení střední školy.
Moje zkušenost je taková, že když tě hudba zavolá, bereš na to ohled a koukáš na to až do úplného konce. To může znamenat hraní pro zábavu o víkendech (nebo někdy i s honorářem), hraní na půl úvazku jako poloprofesionál nebo do toho jít naplno jako profesionál.
I když stát se profesionálem vyžaduje stejné zapálení jako u nováčka, také to vyžaduje jiné závazky a povinnosti, než jen hrát pro zábavu. Vyžaduje to naprosté a kompletní oddání se svém řemeslu. To znamená být od domova a rodiny, zdokonalovat své obchodní cítění a prožívat téměř pořád finanční a emocionální těžkosti na cestě. Život hudebníka z tebe může udělat mrzáka a můžeš zaplatit těžkou daň (a ti kolem tebe).
Všichni milujeme sen rockové slávy a já jsem obětoval za ty roky pro svou kariéru všechno, ale určitě to není pro každého. Myslím si, že k sobě musíš být upřímný a posoudit svůj život, svoji toleranci riskovat a svoje šance být schopný usilovat o ten sen, tak že opravdu chápeš, co tě čeká.

Po koncertě s takovým množství energie od publika a kapely, chceš být sám, nebo jak se cítíš?
Ano to je někdy klíčové. Můj den se obvykle skládá z velké rampy, kdy skočím rovnou do koncertu; mít dostatek odpočinku, dobře se najíst, zkoušet/cvičit atd.
Potom, před koncertem, děláme zvukovou zkoušku a plně se připravujeme na koncert. To obsahuje jamování, rozezpívání, setkání s fanoušky a jiné povinnosti s médii. Tyto věci tvoří nadšení na koncert, ale musíš si udržovat tempo, aby si byl na vrcholu, když nastane samotný koncert.
Takže když koncert skončí, je obvykle potřeba nějaký čas na odpočinek pro nás všechny. Párty může být několik hodin pro publikum, ale nám zabere celý další den připravit se a pak to udělat celé znovu… obvykle několik měsíců.

Je větší zábava hrát teď, než před 30ti lety?
Absolutně. Nadšení být na pódiu se svými kamarády a dostávat publikum do varu je zkušenost, která mě nikdy neunaví. Je to nejlepší práce na světě!

Jedni z tvých největších vzorů byli Kiss, vzpomínáš si na nějaký speciální okamžik, když si s nimi poprvé sdílel pódium?
Bylo to na Castle Donington Park v roce 1988 s Iron Maiden, Kiss, David Lee Roth, Megadeth, Guns n Roses a Halloween. Nedostal jsem se k tomu, abych Kiss viděl, ale slyšel jsem je, když jsme jeli zpátky do hotelu v autobuse a zněli skvěle. Ten koncert pro mě byl speciální v několika směrech, hlavně protože jsem vyrůstal jako fanoušek kapel, které hráli po nás a ten den jsem se cítil, jakoby jsme přijeli, jako jejich současníci.

Je David Ellefson někdy nervózní před koncertem? Možná před Big 4?
Ani ne tak nervózní, jako spíš nadšený. Každý koncert, velký nebo malý, je pro mě událost. Dřeli jsme tvrdě, takže koncerty se staly dobře namazaným strojem, který dává fanouškům to nejlepší, co jsme schopní dát. Když je hudba tvojí druhou přirozeností, pak se můžeš stát součástí toho momentu a spojit se svým publikem. Pro mě je to opravdový cíl.

Zdroj: http://presidentepenaniet...adeth.html