Rádio
Zapnout Megarádio
Reklama

674
Facebook
Sdílejte nás
Tweet
©
2007 MEGADETH.CZ
Webmaster . Milan Dotlačil a Kropis
Moderátor . Kropis

Rozhovor: 6/10/11 Shawn Drover

Komentáře: 0 • Autor: Kropis • 17.02.12 - 19:41 Rozhovor: 6/10/11 Shawn DroverMegadeth byli na předních pozicích thrash metalu téměř 30 let a nic nenasvědčuje tomu, že by to měli vzdávat, zatím. Jak se blíží předvečer vydání třináctého alba Megadeth, ironicky nazvaného "Th1rt3en". Metal Obsession si sedli s bubeníkem Megadeth, Shawnem Droverem a diskutovali o posledních krocích kapely. Ponořili jsme se do osobního myšlení Shawna, aby jsme odhalili jeho osobní názory vůči politické hierarchii a společenských problémech, která neustále naplňuje a tolik podněcuje naléhavé texty Megadeth plus mluvili jsme také o novém albu.

Hej Shawne. Jak se daří?
(nasadil typický australský přízvuk) Dobře! Jak se daří tobě, kámo!

(Smích) Není to špatné díky, kámo! Jak je na tom Dave Mustaine po operaci? Zotavuje se dobře?
Jo, zotavuje se opravdu dobře. Všechno jde opravdu dobře a operace byla kompletně úspěšná. Víš, potřebuje čas na uzdravení a to zabere nějaký čas. Potřebuje se dát do kupy před začátkem turné po Severní Americe v listopadu. Opravdu potřebuje být v pořádku. Na posledních pár koncertech trpěl velkými bolestmi, které byli během turné Mayhem a na Yankee stadionu také. Je to na hovno vidět ho v bolestech, ale je to opravdový voják. Hned, jak jsme skončili na stadionu Yankee, jsme letěli zpátky domu a on běžel k doktorovi. Teď už jsme šťastní, že to udělal.

Musíš být určitě potěšen, že nové album je hotové a připravené k vydání po celém světě?
To si piš! Byli jsme už opravdu vystresování, co se týče desky. Myslím, že se to nakonec vydařilo velice dobře. Nahráli jsme to v rekordním čase - 9 týdnů! Byl to velmi krátký časový úsek, ale vtipná věc je, že to všechno šlo tak hladce a tak lehce, že jsme se ani moc nenadřeli. (Smích) Myslím tím, že jsme nikdy nemysleli na něco jako: "Pane bože! Tohle nikdy nezvládneme!". Byl to pro nás velmi bezbolestný proces a moc jsme si ho užili. Osobně si myslím, že se to vydařilo skvěle. Jsme opravdu natěšení na světové turné k Th1rt3en a budeme ho podporovat, jak jen to bude možné. Už se nemůžeme dočkat, až ho fanoušci uslyší.

Jako že je toto třinácté album Megadeth. Nastaly nějaké zvláštní momenty během nahrávacího procesu díky pověrčivosti čísla 13?
To je vtipné. Dělal jsem svoje bicí na desku, takže jsem tam byl tak dva a půl až tři měsíce. Nic zvláštního se nestalo ve spojení s číslem 13, ale potom co jsem odešel, se začali dít zvláštní věci. Vtipný byl název desky, pracovní název byl Thirteen, dokud jsme nepřišli s něčím dalším, protože je to naše třináctá deska, rozumíš? Byl to jen pracovní název v dobu, co jsem tam byl, ale potom co jsem odešel, Dave začal vidět všechny ty věci a všechno to mělo spojitost s číslem 13. Nic z toho nebylo tak špatné, jen divné náhody a další divné věci s číslem 13. Dave potom začal říkat: "Proč prostě nepojmenujeme novou desku Thirteen" a my všichni na to "Jasně" To je skvělý nápad". Těch pár zvláštních momentů, které se staly ve studiu s číslem 13, no já si myslím, že Dave se s nimi podělí.

Přechod od Andy Sneapa k Johnny K byl docela snadný, že?
To byl. Bylo to velmi jednoduché. Oba producenti jsou nadšení pro práci a jsou to taky skvělí lidi. Andy je můj dobrý přítel a je to skvělý producent. Andy nebyl volný pro rámec času, který jsme měli. Měli jsme velmi limitovaný časový rámec, jak jsem říkal předtím. Něco kolem devíti týdnů od začátku do konce desky. Mysleli jsme na to, proč to neudělat s někým jiným tentokrát. Proč nenajdeme nového producenta. Johnny K je jméno, které vzešlo, a Dave s ním měl několik rozhovorů v minulosti nebo s ním v minulosti pracoval. Takže jsme se rozhodli jít do toho s ním a fungovalo to skvěle. Je to skvělý chlap a skvělý producent. Myslím, že výsledky budou mluvit sami za sebe. Zvukově to zní skvěle a byla to hračka na tom pracovat. Vždycky je skvělé mít producenta, který má nápady než jen "mačkače knoflíků". Najmeš producenta a může si každý pracovat s nápady a dávat pokyny. V tomhle byl fakt dobrý.

To vypadá na společné neshody až poslední noc. Určitá vize alespoň…
Opravdu měl toto právo od počátku. Byl jsem tam první, jak už jsem řekl, ale Dave a já jsme ve studiu obvykle většinu času. Hned jsme se jakoby nesrazili. Vždy je tu myšlenka, když najmeš někoho nového a myslíš si pro sebe: "Je to ta správná volba?". Samozřejmě jsme věděli, co chceme, jak hudebně tak zvukově, věděli jsme, na co se máme zaměřit a on byl na stejné cestě prakticky okamžitě. Já jsem vlastně nikdy neměl špatné zkušenosti s producentem, ale jsem si jistý, že se to stalo v minulosti s někým jiným, když se nepodařila propojit kapela s producentem tak dobře, jako doufali nebo neměli stejnou vizi. Naštěstí pro nás, vždycky jsme se setkali se skvělými producenty a myslím, že se to vždycky vydařilo skvěle.

Vypadá to, že třináctka následovala stejnou ideologii jako Endgame. S texty propletenými politikou, korupcí a společenský zmatek…
Společenský zmatek. To se mi líbí! (Smích)

(Smích)… v podstatě typické texty Megadeth, které lze slyšet v současné době. Hádám, že je v této době podstatně jednoduší psát více dráždivé texty o společenském zmatku, který nikdy neskončí.
Řekl bych, že to je přesný předpoklad. Vždyť se podívej, co se teď děje ve světě. Je to tak jednoduché psát heavy metalové songy. Všechno co musíš udělat, je zapnout Fox News nebo CNN a všechno to tam je! Neříkám, že to tak děláme, ale Dave je velmi aktuální a nadšený na světové zprávy a co se všude děje, politicky a sociálně. On je velmi světová osoba a sleduje tyto věci pořád. Je to velmi inteligentní textař, takže dává svoje postřehy do všeho. Myslím tím, že bude sledovat něco v televizi nebo přečte v knize a použije to, ať jde o nějaké dráždivé nebo dojemné obraty. Ale znovu, jak si říkal, ve světě je teď tolik blbostí, ekonomika a prohlášení politiků. Je tolik věcí, které nejsou tak úžasné, takže je celkem jednoduché napsat, jak se osobně stavíš k těmto věcem.

Sdílíš s ostatními členy Megadeth stejné pocity nad těmito tématy?
Ano a ne. Záleží to na tom, co se řeší a jaký k tomu mám postoj. Samozřejmě souhlasím s některými tématy, kterých se dotýkáme, sdílíme stejné vize a názory na určité věci, ale nejsem tak složitý jako Dave. Nezapínám Fox News každé ráno a nesleduji to několik hodin. Nejsem ten typ člověka. Přivádělo by mě to k šílenství po chvíli, všechna ta negativita a spousty blbostí. Po chvíli z toho je člověk: " Ježíši!". Vybral jsem si sledovat věci, které jsou o něco příjemnější. Snažím se smát životu a nebrat ho tak vážně. Snažím se, nechytit se do zmatku světa… dá se říct. Ale mám vědomí a spoustě věcí. Jsem velmi informovaný, ale nechci se do toho příliš ponořit, bez toho to na mě nemá takový efekt, víš jak to myslím. Jako ta věc 11. září. Měl by si mít plnou hlavu něčeho tak katastrofického. Dokonce i toho, co se teď stalo v Japonsku. Nebo něco jiného, nezajímám se o světové události tolik jako Dave. Ale víš jak… je to moje volba.

Vidíš tyto události ve společnosti jako určitou značku této doby nebo věříš, že je tu něco, co ohrožuje naši existenci a svět jde doslova do prdele?
Nevím. Nevěřím, že svět jde do pekla. Špatné věci se děly i v minulosti. Měli jsme 1. světovou válku a 2. světovou válku a všechny ty zásadní změny a následky napříč historií. Bez ohledu na to, jak se od ní vždycky odvrátíme. Myslím, že věci, které se dějí na světě právě teď, se děli na světě spoustu let. Snažím se, aby to na můj život moc nepůsobilo. Prostě si nemyslím, že svět jde do sraček, jak si říkal. Na světě se děje také spousta dobrých věcí. Nakonec musíš brát to dobré s tím špatným. Naneštěstí je tu v tuto chvíli o něco více špatných věcí, což je trochu zdrcující. Podívej se na všechnu tu škodu, kterou způsobil hurikán Irene, tsunami v Japonsku… je tu tolik katastrofických událostí, které pocházejí od matky přírody. Lidstvo to neudělalo, to matka příroda. Tolik špatných věcí se stalo, ale my jsme opravdu odolní, tak nějak přežíváme a prosperujeme i přes všechny ty sračky. Tento rozhovor se stal nějaký negativní, ne? (Smích) Víš, že máme venku naši skvělou desku Th1rt3en. (Sarkasmus)

(Smích) Hádám, že spousta lidí vidí jen ty negativní věci díky ceně za bolest a strach, který je vnucován do společnosti prostřednictvím kontrolovaných medií a tak dále. Ale jak si řekl, je to tolik dobrých věcí také!
To je! Je tu tuna dobrých věcí, ale naneštěstí způsob života je nyní srovnán s internetem a určitými medii, spousta lidí se hlavně zaměřuje na negativa, víš jak to myslím? Věci, co vidíš ve zprávách jsou pořád stejné. Pokud se filmová hvězda zaplete do něčeho stupidního, oni to dají do zpráv namísto dvaceti dobrých věcí, které ta osoba udělala dobře minulý týden. Pro ně to nejsou dobré zprávy. Oni vidí jako dobré zprávy, když někoho zachytí ožralého ve 4 hodiny ráno, když jde z párty. Nebo něco takového triviálního nebo debilního jako je tohle. Je to hlavně otrava, když internet a media jsou ve své podstatě zaměřené na negativa, namísto více pozitivních zpráv. Znovu… cokoliv! Osobně to na můj život nepůsobí.

No, jedna z mnoha dobrých věcí, o kterou je třeba se zajímat je nové album Megadeth - Th1rt3en. Cítil si se někdy znepokojený nebo ohrožený reakcemi současných fanoušků kdykoliv vydáváte nový materiál?
Ne, vůbec ne! Protože já vím, že to je dobrá deska ale ty nemusíš... za prvé nemůžeš potěšit každého, za druhé já bych nechtěl potěšit každého, protože by to byla nuda. Chci říct, my máme naše fanoušky, kteří jsou fantastičtí. Máme fantastickou základu fanoušků. Samozřejmě, že někteří lidé budou říkat: "Oh! Není to tak heavy jako "Killing is my Business", nebo není to tak rychlé jako tento song nebo tamten song". To je prostě způsob, jak lidi reagují a potom to budou posílat někam na internet a budou na všechno nadávat. O tenhle typ věcí se vůbec nebojím, protože je spousta fanoušků, které máme a kteří si nás váží a nesníží se k tomu, aby dělali tyto ubohé věci. Když něco, zvolí způsob, že nás zkontaktují a řeknou nám, jak moc mají rádi naši hudbu. Jako když jsme mluvili o tom, že dávám přednost pozitivům než lidem, kteří nadávají na všechno a říkají: "Není to to a není to ono"… lidi, kteří nás chtějí slyšet jako to, co jsme dělali v minulosti. Za nás, nemůžeš žít v minulosti. Chci říct, my všichni respektujeme, co jsme udělali v minulosti, je to všechno skvělé a světové. Ale samozřejmě chceme se posouvat dopředu a dál dělat hudbu. Oslavujeme naši minulost, ale chceme se posouvat dopředu.

Říkal jsem si, že bys mohl vysvětlit zahrnutí songů "Millennium of the Blind" a "New World Order" na novém albu, jsou to relativně staré songy.
To je celkem ironická věc, o které jsme mluvili. Já jsem vlastně ten, kdo prolomil nápad Davea o zahrnutí těch songů. Protože, když ty songy byly nahrány, zprvu to byly jen dema a byly zahrnuty na remasterované/remixované verzi Youthanasia. Dave zpočátku přišel s tím nápadem, ale já jsem byl ten, kdo ho do toho opravdu dotlačil, protože jsem cítil, že ty songy jsou fantastické. Opravdu si myslím, že oba songy jsou skvělé. Moje starost byla, že když ty songy budeme schopní znovunahrát s moderním zvukem a dáme tomu 100%, pak budou znít fantasticky. "Millenium of the Blind" nebyl ani tak kompletní song, jako spíš demo. Neupravili jsme ten song, a když si to poslechnete na nové desce, přirovnali jsme to k té demo verzi. Tato nová verze je vlastně delší, změnili jsme nějaké věci a přidali pár nových věcí. Zdaleka to není ta stejná písnička. V podstatě to je stejná písnička, ale je prodloužená a víc heavy. Pro mě bylo důležité, že obě tyto písně jsou skvělé a nestaral jsem se o to, jestli byly napsané včera nebo před 25 -ti lety. Tyto songy jsou dobré songy. Opravdu jsem tlačil velmi tvrdě, kdykoliv nastala diskuze o novém albu. Opravdu jsem se snažil protlačit tyto 2 songy a nakonec jsem to dokázal. Ale musíš si uvědomit, že Dave byl ten, kdo z počátku nastartoval tuto konverzaci, ale tlačil jsem za to opravdu tvrdě.

Toto je poslední deska Megadeth s Roadrunner Records. Proběhla nějaká diskuze k jakému vydavatelství se Megadeth připojí nebo možná budou vydávat v budoucnosti alba nezávisle?
Diskuze ještě nenastala. Ano, pod současnou smlouvou je toto poslední deska s Roadrunner. Nedá se říct, jestli se znovu připojíme, ale tahle konverzace ještě opravdu nenastala. Tyhle věci má víc na starosti Dave, obchodní stránku věci. Nejsem toho součástí tolik, jako je on, samozřejmě. Jsem stranou od této konverzace, ale samozřejmě na něčem bude pracovat s managementem a vydavatelstvím. Ale ještě jsme nad touto věcí nepřemýšleli nebo nemluvili. Víc se teď zajímáme o nové album a jsme nadšení, že vyjde. Roadrunner je extrémně vzrušený z nové desky a myslím, že se teď dějí dobré věci. Nejsme celkem zaměření na vydavatelství nebo něco takového v tuto chvíli, ale to přijde v několika příštích letech. Je to strašně vzdálená otázka k odpovědi, nevím (Smích). Samozřejmě, že nevím. Myslím, že Roadrunner jsou skvělé vydavatelství, ale můžu jen hádat, co se všechno stane.

Přijali fanoušci dobře nový song "Public Enemy No. 1" na turné Mayhem a Big4?
Nechceme toho dávat příliš mnoho ven, dokud album nevyjde, ale reakce byla vlastně celkem dobrá. Lidé sledovali song na Youtube. Někteří si nakoukali živé klipy z Youtube a byli schopní s námi zpívat song, to je opravdu skvělé. Někteří ho slyšeli poprvé, když byli na koncertě a vypadali, že si to užívají také. Vyhlížíme dny, kdy budeme moci hrát více songů z nového alba.

Vím, že se ptám až příliš, ale je nějaká možnost, že byste udělali Big4 v Austrálii?
Nic není nemožné. Krátká odpověď ale je… Nevím. (Smích) Poslední koncert, který jsme udělali, jak víš, byl na stadionu Yankees a neslyšel jsem víc řečí o tom, že by mělo být víc koncertů s Big4. Je nekonečno možností, kam bychom mohli jet jako Austrálie, Nový Zéland, Japonsko, Jižní Amerika a Kanada. Když můžeme jednoduše odehrát 2 koncerty v Americe, určitě bychom mohli odehrát 50 koncertů kdekoliv jinde. Umm… opravdu nemám žádnou jinou odpověď, kterou ti můžu dát, protože to nevím. Samozřejmě můžu doufat, že uděláme víc koncertů a zahrajeme ve více zemích jako Austrálie, když máme skvělou základnu v Austrálii. Všechny kapely z Big4 zde byly. Určitě to není hloupost podle mého názoru. Ale zatím to nevím.

Když mluvíme o Big4. 27. září 2011 bylo výročí smrti Cliffa Burtona z Metallicy. Je nějaký moment, který si možná pamatuješ o Burtonovi. Předpokládám, že si ho musel vidět hrát během těch let?
Víš to je vtipné. Vyrůstal jsem v Montrealu - Kanada a musím se přiznat, že Metallicu jsem neviděl. Vím, že Metallica hrála v Kanadě, když jsem vyrůstal, ale nikdy jsem je neviděl v té době s Cliffem. Samozřejmě jsem byl fanoušek od raného věku. Živě si vzpomínám, jak jsem šel do heavy metalového obchodu v Montrealu a koupil jsem si "Kill'em All". Hned jak to vyšlo, jsem slyšel song na koncertě jménem "The Metal File" v Montrealu, která hrála všechny nově vydané desky mladých kapel, a potom jsem si koupil album. V té době to bylo to nejrychlejší, co jsem v životě slyšel a slyšel songy jako "Metal Militia" a "The Four Horseman" bylo úžasné. Byl jsem velký fanoušek Metallicy hned od počátku. Myslím, že to byla toho času skvělá kapela a pořád je. Škoda, že jsem nikdy neviděl vystoupení s Cliffem Burtonem, když byl na živu, což je opravdu smutné, ale kdo by si myslel, že se může vůbec něco takového stát. Je to určitě tragická ztráta, ale přeju si, abych dostal příležitost vidět Cliffa stále na živu.

Shawne, bylo mi potěšením. Nějaká poslední slova?
Kupte si naši novou desku. Nekraďte ji!