Rádio
Zapnout Megarádio
Reklama

404
Facebook
Sdílejte nás
Tweet
©
2007 MEGADETH.CZ
Webmaster . Milan Dotlačil a Kropis
Moderátor . Kropis

Rozhovor: 15/2/12 David Ellefson

Komentáře: 0 • Autor: Kropis • 18.05.12 - 20:30 Rozhovor: 15/2/12 David Ellefson


Veřejní nepřátelé číslo 1, 2, 3 a 4

David Ellefson není obyčejná rocková hvězda. Má bakalářské vzdělání v ekonomice, je to vydávající autor a studuje na vysvěcení v kněze v luteránském kostele. Vzhledem k tomu, že diskuze s ním přešla daleko za "pojďme mluvit o tvém posledním albu", vyklubal se z toho fascinující a zábavný rozhovor.

Spojení Ellefsona s časopisem Screamer spadá do doby, kdy Screamer byl tištěná publikace na konci 80. let. David napsal sloupek pro časopis v éře před internetem, kdy faxy byly považovány za nejmodernější technologii. Technologie od té doby rostla exponenciálně, ale Ellefsonova láska ke komunikaci s fanoušky zůstala neměnná. "Rád jsem komunikátor. To proto točím videa během turné po světě a dávám je na YouTube pro fanoušky. Před několika lety se mě lidé zeptali, jestli nechci napsat následovníka knihy Making Music Your Business, a když vím, kolik času to zabere napsat, vydat a publikovat, tak jsem začal dělat David Ellefson's Rock Shop a dávat tyto klipy na YouTube a zcela upřímně to bylo jednodušší. Jak ke mně přicházeli nápady a fanoušci mi posílali dopisy s dotazy, zapnul jsem svoji malou videokameru, natočil klip, dal ho na YouTube a bylo to o hodně rychlejší pro mě a rychlejší pro fanoušky."

"Všechno jsme začali jako fanoušci. Když jsem byl mladý fanoušek Kiss a Gene Simmons mě vzal na turné prostřednictvím videa, sledoval bych to každý den. Vzít fanoušky s námi, přes video, je skvělé." Ellefsonův přístup je čistě založený na dělání fanoušků částí Megadeth party. "Celá naše thrash metalové scéna - byli jsme jedni z gangu. Byli jsme kapela lidí pro lidi. To je způsob, jak začala naše scéna, prostřednictvím výměny kazet, sem a tam. Vzpomínám si, jak bylo naše tří songové demo hrané na KMET (toho času rádiová stanice v LA). Když jsem se přestěhoval do LA v roce 1983, rocková a metalová scéna byla přeplněná. Byl to skvělý čas tam být. Ten zápal už neexistuje, ale to neznamená, že by to fanoušci nepotřebovali, takže dobrá věc je, že internet udělal hudební průmysl více "udělej si sám" a ačkoliv to může zničit prodeje desek, jednu věc to přece udělalo, dalo to nástroje do našich rukou. Můj přístup je, jsem na cestách, mám počítač, mám videokameru, a přestože to vyžaduje nemalé úsilí z mé strany, užívám si to a fanoušky to baví."

Budeme se držet tématu s multimedii, Ellefson pracuje na projektu, který slibuje být neobvyklý a inspirativní, v duchu knihy poezie, kterou vydal v 60. letech Jim Morrison. "Také vydávám na vlastní náklady knihu nazvanou "Unsung Words and Images", což jsou texty, které jsem napsal. Místo vložení jich do hudby, používám k textům některé opravdu inspirující obrázky."

Konverzace se obrací ke kapele, s kterou je Ellefson neoddělitelně spjat. Ještě před povídáním, co se děje v kapele v současné době nás Ellefson vzal zpět do bouřlivých časů. "Konec Megadeth bylo opravdu temné období. Když mi zavolal Dave, že odstupuje z kapely, v podstatě jsme byli v tu chvíli hotoví. Bylo mi 38 a nebyl jsem ani trochu připravený odejít do důchodu a měl jsem tolik energie a tolik věcí, které jsem nikdy v životě nedělal. Začal jsem dělat konzultanta pro Peavey, dělal jsem pro ně uměleckou kontaktní práci, vývoj produktů a design, zcela upřímně jsem se potřeboval držet dál od hudby a nebýt v kapele. Ne nějak dlouho, ale když jsi v kapele, speciálně dlouhou dobu ve stejné kapele, stane se tvou identitou, stane se tvým charakterem, stane se tvým zdrojem příjmů, vlastně se stane celým tvým životem. Když to skončilo, nebylo to odlišné od toho, když se zavře firma a ty jsi nezaměstnaný. Pokládá to základy všeho, co znáš ve svém životě. Byl jsem ženatý, měl jsem malé děti, a neměl jsem ponětí, jak dát dohromady kapelu. Sám sobě jsem si řekl "Skončil jsem s kapelami" a chci nějaký čas pro sebe."

"Dostal jsem nějaké nabídky jít na turné s velkými kapelami, ale myslel jsem - chtěli by mí fanoušci, fanoušci Megadeth, chtěli by to vidět? Já jsem si říkal: "Uh… pravděpodobně ne". Odmítnul jsem nějaké věci, zcela upřímně, kvůli mé loajalitě k mým fanouškům. Když jsi v Megadeth 20 let, vyroste ti fanouškovská základna. To je to, jak tě oni znají. (Myslel jsem na) nechte mě kreativně rozmáchnout, a jsem rád, že jsem to udělal. Stal jsem se lídrem projektů, protože jsem byl nejzkušenější, takže lidé mě brali jako výchozího člena a já jsem si to užíval."

Pak je tu mírně řečeno notoricky známý spor se zakladatelem Megadeth Davem Mustainem. Legendární pro svou zapálenost, dva Daveové vyřešili svoje problémy, bez pochyby k radosti fanoušků Megadeth. "Dave Mustaine a já jsme spolu dlouze mluvili, a v zpětném pohledu, oba vidíme výhodu toho, že jsme strávili nějaký čas mimo Megadeth. To, že jsem byl lídrem jiných skupin, mi dalo větší uznání, čím si Dave prošel jako lídr Megadeth. V Metallice si užil pravděpodobně spoustu zábavy, protože byl jen jedním ze čtyř kluků, ale když nadešel čas zformovat novou skupinu, stal se de facto lídrem Megadeth a i když jsem byl jeho pravá ruka a mohl se mnou počítat, on byl lídr a byla to jeho vize a jeho vůdcovství, a teď vím, že být vůdcem není vždycky spousta zábavy! Můžeš být nejjasnější hvězda a získat většinu uznání, ale je tu také obrovská zodpovědnost, která padá na tvoje ramena. A já jsem dostal šanci říct Daveovi, že si vážím všeho, co udělal, a pokračovat s Megadeth. Vrátil jsem se do kapely jako mnohem lepší člověk a rád bych si myslel, že jako mnohem lepší baskytarista, hudebník a skladatel. Přinesl jsem něco lepšího zpět do Megadeth, než ten kluk, kterým jsem byl, když se kapela před lety rozpadla."

"Když jsem se vrátil v roce 2010, byl správný čas, a bylo skvělé, že jsme byli schopní se vrátit během tak velkého, oslavného turné k 20. výročí Rust in Peace, což je pravděpodobně jedna z našich fanouškovsky nejoblíbenějších desek vůbec. Pro mě návrat do kapely, hrát celé album od začátku do konce a z toho, co mělo být jednoměsíční turné, se stalo světové turné, wow… prostě to bylo neuvěřitelné. Vedlo to k nové desce Th1rt3en, a to nás dovedlo tam, kde jsme, na turné."

"Jedna ze skvělých věcí na našem návratu zpět je to, že jsme vážní v tom, co děláme, ale sami sebe moc vážně nebereme." Perfektní příklad je video k Public Enemy No. 1, které má šimpanze v hlavní roli gangsterů a gangsterových milenek. "Dave byl tak nadšený, když viděl zpracování pro toto video. Běžel s tím k nám a řekl: "Tady je příprava, já vím, koho si vyberu." Moje scéna byla v ložnici a moje žena řekla: "Ty si mě podvedl z opicí!?" a já na to "Já nevím… (Ellefsonův hlas se proměnil v hluboký smích) Je to podvádění, když je to se zvířetem?" Ne Dave, který je v křeči!
Když jsem se zeptal na tajemství nekončící energie Megadeth, Ellefson se ještě jednou vrátil k fanouškům. Mnoho hudebníků dává slovní uznání jejich fanouškovské základně, ale když mluví Ellefson, je jasné, že hluboce respektuje, obdivuje a zbožňuje fanoušky. "Vyrůstali jsme s punk rockem a metalem v našich sbírkách desek. Měli jsme Sex Pistols a Kiss, a to se nikdy předtím nestalo, protože punk a metal byly 2 rozdílné kultury. Thrash metal se sbíhal v těchto dvou kulturách. Naši fanoušci jsou důvod Big4 koncertů v obrovských stadionech. Je nás tolik, kteří jsou součástí této kultury, a proto můžeme zaplňovat arény. Za mě se to všechno vrací k fanoušků a k nám - všichni jsme jedni a ti samí. Není to nějaký druh hudby, kde je rocková hvězda, a jsou fanoušci. Opravdu jsme jedni a ti samí."

Když byl Ellefson vyzván, jaký je jeho největší úspěch, Ellefson se zarazil - ale jen na krátký moment. "No víš, asi být tím stejným člověkem, jakým jsem byl uvržen na planetu. Naslouchání mé mysli a následování mých snů. Každý z nás má důvod, proč tu je. V 11 -ti letech jsem toužil hrát na baskytaru. V 16 -ti jsem dostal instinkt, že se musím přestěhovat do Californie. Celé západní pobřeží sršelo hard rockem a metalem. V 18 -ti jsem následoval tyto sny, přestěhoval se, potkal Dave Mustainea a začal Megadeth a teď jsme tu o tolik let později. Zpětně je to vždy 50/50, ale když se ohlédnu zpět, toto je hezké téma, které proběhlo mým životem a když se ohlédnu zpět, je to díky tomu, že jsem opravdu naslouchal svému instinktu. Jak já tomu říkám, je to dobře řízený směr."

"Věci uzavřeli kruh. Na začátcích byla spousta zábavy. Tak tvrdá jako byla hudba, byly i texty, byla tu lehkost v osobnostech a já jsem rád, že se to vrátilo."

Zdroj: http://screamermagazine.c...s-1-2-3-4/