Rádio
Zapnout Megarádio
Reklama

404
Facebook
Sdílejte nás
Tweet
©
2007 MEGADETH.CZ
Webmaster . Milan Dotlačil a Kropis
Moderátor . Kropis

Rozhovor: 4/5/12 Dave Mustaine

Komentáře: 0 • Autor: Kropis • 28.07.12 - 20:28 Rozhovor: 4/5/12 Dave Mustaine


Zakladatel Megadeth vášnivě mluví o své hudbě.

Dave Mustaine neodpovídá jen na otázky; on se k tomu i zavazuje.

Zakladatel Megadeth a frontman je zapálený pro spoustu témat - thrash metal je jen jedno z nich - a jakmile se rozjede, je Mustaine (50) nakloněný k diskuzi, detailům, vysvětlování a rozebírání.

Mluví o politice. Mluví o své víře. Mluví o své minulosti, jako chudé dítě v Kalifornii. Mluví o hard rocku, těžkých zlomech, zdravotních problémech a chemii skupiny.

Když má zdůraznit nějaký bod nebo shrnout své pocity, Mustaine se nadechne a řekne: "Dlouhý příběh, nuda¬…" Pak se uzavírá.

Dave Mustaine říká, že desky Megadeth jsou jako snímky z jeho života, odráží dobu, ve které byly vytvořeny. Jaký obraz mohou posluchači dostat z posledního alba "Th1rt3en"? "Je to jako podhled na tvou tvář, když někdo přijde a ty děláš něco zlobivého." říká Mustaine.

Je těžké hádat se s Mustainem, zatím přátelsky silnou osobností. Ale určitě se plete v jedné věci. Jeho dlouhé příběhy nikdy nenudí; nabízejí působivé pohledy do jeho života a kariéry.

"Lidé jako já, my bojujeme za to, co máme," říká Mustaine. "Moje máma byla pokojská; vyrůstal jsem s klíčem na krku, takže jsem se mohl dostat po škole domů, zatímco byla v práci. Vím o strádání. Když jsem začínal, byl jsem bezdomovec. Žil jsem na ulicích a žebral."

S hudbou Megadeth našel Mustaine cestu ke vzteku proti mechanismu bojové nespravedlnosti, k boji proti cenzuře a za práva, která mu jsou drahá.
"Když lidé ve Washingtonu řeknou, že jdou sebrat mé zbraně, oni si raději přinesou svoje zbraně, aby mi je mohli sebrat."

Ať už souhlasíte nebo ne, nutí to k zamyšlení. Je to drsný chlap, známý pro tvorbu heavy desek jako "Countdown to Extinction", "Youthanasia","The System has failed" a "Endgame".

Nukleární válka? Odsuzuje samotnou myšlenku. Křesťanství? Plně to přijal. Drogová závislost? Byl v ní zachycen, a zvládl ji.

"Lidé se pohybují různými rychlostmi," říká Mustaine. "Když jsou drsné časy, když jsou lidé o něco více vystresování, stává se heavy metal více populární. Má správnou rychlost, tempo, vibrace a barvu. Když lidé poslouchají tyto songy, spojují se."

Pro dlouholeté fanoušky je Mustaine více než jen frontman; on je tvrdohlavé srdce kapely a jediný konstantní člen od založení Megadeth na začátku 80. let.

Další hráči přišli a odešli, a někteří se slavně střetli s Mustainovým vlastním zvukem - temný, rychlý a komplexní - nebo apokalyptickými tématy kapely.
"To je ten problém, když začneš kapelu," říká. "Musíš vybrat ty správné lidi. Ale to se stává. …Měli jsme naši sestavu a všechno fungovalo a někdo říká 'Chci víc peněz.' nebo 'Chci psát více songů.' Pravda je taková, že je těžké psát songy. Máš celý život na to, napsat svoje první album. Potom je to těžké."

Megadeth obdrželi několik nominací na Grammy, ale zatím si trofej domů neodnesli. Stará se lídr Dave Mustaine o ceny a slavnosti? "Je to relativní od koho ocenění vychází," říká Mustaine. "Přeskočil jsem prvních sedm nominací. Myslel jsem, že to bylo svým způsobem komické. Šel jsem na osmou. Rád bych vyhrál Grammy, protože pro mě je zatím nedosažená. Ale nechci se přirovnávat k obdobě Susan Lucci v Grammy. Když vyhrajeme ceny a soutěže oceněné našimi vrstevníky, je to úplně něco jiného."

Obtížné také je, udržet se přes 30 let ve světě thrashe a metalu. Mustaine měl například závažný problém s páteří (prasknutí disku mezi obratli) a překonal nervové poškození v jeho levé paži a ruce.

Mustaine vtipkuje, že ho jeho máma vždy varovala před nebezpečím házení hlavou, ale fyzická náročnost agresivních rockových výkonů si vybírá svoji daň. V roce 2011 měl naléhavý chirurgický zákrok, když se jeho problémy dramaticky zhoršily během turné Rockstar Energy Drink Mayhem.

"Minulé léto během turné Mayhem se všechno zhoršovalo" říká Mustaine. "Něco mi prasklo na zadní části krku; měl jsem prasklinu kosti v mé páteři velikosti gumy u tužky. Bolest, když jsem pohnul krkem, mě srážela na kolena. Můj syn mě tak nikdy neviděl. Moje ruka znecitlivěla. Můj prsteníček a malíček nekomunikoval s mozkem. …ale operace byla kompletně úspěšná. Měl jsem v krku zajištěný disk a zcela se mi vrátil cit do mé levé ruky. Ukazuje ti to, jak je bůh se mnou ve všem, co děláš."

Teď, když je vyléčený, Mustaine říká: "Beru vitamíny a doplňky a modlím se." Také je opatrný na své pohyby na podiu, kompenzace za ztrátu pohybu - něco kolem 10% procent, říká.

"Házení hlavou začala hra na kytaru, postoj v širokém držení těla a pohyb hlavou nahoru a dolů." říká Mustaine. "Teď hýbu trupem trochu víc a získávám tím požadovaný efekt. Musel jsem udělat nutné úpravy, které potřebuji, abych se udržel zdravý. Opravdu to bylo štěstí v neštěstí."

Stejně tak je důležité, říká Mustaine, že drama uvnitř kapely konečně skončilo. Je potěšen, že může sdílet jméno Megadeth se stabilní sestavou hudebníků: bubeník Shawn Drover, kytarista Chris Broderick a originální baskytarista David Ellefson, který se připojil do skupiny v roce 2010.

"Když máš 3 další lidi se stejnou vizí a myšlením, je to jako auto se všemi čtyřmi plně funkčními koly." Mustaine říká. "To je dobrá věc na tom být vnímám jako kapela, vědět, že to nejsem jen já."

Zdroj: http://www.al.com/enterta...haeff.html