Rádio
Zapnout Megarádio
Reklama

476
Facebook
Sdílejte nás
Tweet
©
2007 MEGADETH.CZ
Webmaster . Milan Dotlačil a Kropis
Moderátor . Kropis

Rozhovor: 18/6/12 David Ellefson

Komentáře: 0 • Autor: Kropis • 30.09.12 - 17:21 Rozhovor: 18/6/12 David Ellefson


David Ellefson z Megadeth probírá své nové baskytary signature X Series od Jackson.

Říct, že má David Ellefson Jackson ve své krvi, není žádná nadsázka. Ellefson, který se narodil v malém městě Jackson v Minesotě, se okamžitě dopracoval k baskytaře. Během své hudební kariéry inspiroval spoustu začínajících hudebníků vzít do ruky baskytaru.
Nyní spolu Ellefson a Jackson Guitars spolupracovali na vydání baskytar X Series. Baskytary, které jsou dostupné ve čtyř nebo pěti strunovém modelu, dávají hráčům možnost hrát na kvalitu značky Jackson a přitom je cenovka taková, kterou si může většina dovolit.

Můžeš říct něco o tvých nových Jackson X Series baskytarách - David Ellefson CB-XV a David Ellefson CB-X?
Navázal jsem nové partnerství s Jackson. Jedno jako člověk, který na ně hraje a druhé, zapojit se do návrhu vzhledu. Jackson je jedna z těch společností, která vyrábí fantastické nástroje, ale jsou primárně kytarová společnost, která má také baskytary.

Jeden z lidí pro vztahy s umělci, který pro ně v té době pracoval, řekl: "Jste tváří baskytar. Když si vybavíte baskytary Jackson, David Ellefson z Megadeth je ten člověk." Byl jsem poctěn vzít tuto roli.

První baskytary, které jsme udělali, byly kolem turné Rust in Peace. Byly černé a stříbrné. Ty byly původně nabízeny z vlastní prodejny. Byly celkem drahé, několik tisíc dolarů, ale jsou ručně vyráběné originálním člověkem, který vyrábí strunné nástroje, který dříve postavil mé Jacksony - Mike Shannon. Přestoupil, když Fender koupil společnost.

Prostě jsme vyjeli importovanou sérii, která si drží cenu dole kolem 500 dolarů výrobcem doporučená maloobchodní cena. Ty jsou mnohem více dostupné. Stále mají EMG snímače a elektronika je stanovená stejně. Je to prostě import verze. Krky jsou o něco hubenější, což je dělá více podobné baskytarám, na které jsem hrál dříve.

Jsou všechny z palisandru?
Jsou z palisandru, ale já mám nějaké z javoru. Máme nový design - Kelly-bird, které se chystáme dát do obchodů. Bude to signature série pro mě, která bude mít průchozí krk, a uděláme levnější šroubovaný krk. Je to prostě "zavěs si ji až ke kolenům" rock'n'rollový typ baskytary.

Pokud jde o tělo, co se ti líbí na dřevě? Co dělá dobré tělo?
To záleží na ostatních věcech. Pokud děláš šroubovaný krk, většina krků je javorová s hmatníkem, jaký jen chceš. Těla jsou pak typicky olše. Fender si pro to nastavil tón. Některé baskytary mají javorové tělo, ale to je pro mě příliš těžké. Má to pak opravdu úder. Ale pro moji hru chci něco trochu jemnějšího. Směřuji hlavně k jasanu, olši nebo dokonce bahennímu jasanu.

Když jdeš do průchozího krku, je to jeden kus javoru od krku přes hmatník až po tělo. Pak přilepí křídla.

Hraješ s Megadeth s trsátkem nebo to střídáš?
V Megadeth používám téměř výlučně trsátko. Je několik momentů uprostřed "Trust" ve zlomu, kde hraji prsty. Je několik věci, které jsem nahrál s prsty pro citlivost na tón. Preferuji trsátko, protože tam je lepší útok. Sedí to lépe s bicími a lépe se to prořezává kytarami.

Hrál si na kytaru dříve, než si hrál na baskytaru?
Ne, nejdříve jsem vzal baskytaru. Vzpomínám si, že jsem byl opravdu naštvaný, protože jsem moji mámu a tátu žádal o baskytaru. Jednoho rána jsem se probudil a byla tam kytara s nylonovými strunami našich sousedů, kteří nám ji dali. Já na to: "Co to je sakra za věc?" Samozřejmě byla výška strun super vysoká a nedalo se na ni hrát. Žebral jsem u mých rodičů, abych dostal baskytaru.

Vím, že pro spoustu kytaristů je těžké odložit trsátko, když hrají trsátkem na baskytaru.
Já jsem vzal kytaru do ruky později. Mám rád kytaru a obzvláště heavy metalovou a hard rockovou kytaru. To je to, co hraju. To jsou styly, které znám. Na baskytaru znám všechny různé druhy hraní. Jsem docela dobrý rytmický kytarista a dokonce melodický hráč v pozadí.

Zdroj: http://www.guitarworld.co...on#slide-7