Rádio
Zapnout Megarádio
Reklama

530
Facebook
Sdílejte nás
Tweet
©
2007 MEGADETH.CZ
Webmaster . Milan Dotlačil a Kropis
Moderátor . Kropis

Rozhovor: 3/10/2012 David Ellefson

Komentáře: 0 • Autor: Kropis • 02.12.12 - 12:43 Rozhovor: 3/10/2012 David Ellefson


My v Metality UAE jsme právě dostali skvělou příležitost udělat rozhovor s Davidem Ellefsonem, baskytaristou Megadeth.

Davide, jak se ti daří?
Dobře, máme menší pauzu mezi turné a odpočívám několik týdnů.

Megadeth jsou tu už téměř 30 let, musíš mít nějaké úžasné momenty s kapelou. Můžeš se s námi podělit o nějaké vyčnívající momenty?
Už jenom založení kapely bylo opravdu neuvěřitelné. Přestěhoval jsem se z Minesoty ze středozápadní farmářské komunity Spojených států na základě předtuchy a slepých ambicí a jel jsem do Kalifornie. Dave a já jsme potkali o týden později a on se v té době před několika měsíci rozešel s Metallicou a šance, že se někdo pokusí těžit z této situace, jako to udělal Dave, je opravdu zapamatování hodná, je to vlastně věc, která se stane jednou za život a samozřejmě pro Davea a mě bylo setkání a to, že jsme se stali partnery po tolik let a přes všechny ty změny v sestavě, to všechno je důkaz něčeho unikátního - něco začneš a ono se to stane úspěšné, to je skvělá věc, zbytek už jsou jen detaily, které doplňuješ během cesty.

Byla nějaká chvíle, kdy jsi poodstoupil a pomyslel sis, páni my jsme to opravdu dokázali?
Je to zvláštní, ale ne, když děláš něco takového, nikdy si neřekneš "teď jsme zde", protože si myslím, že cíle se pořád mění. Na úplném začátku Megadeth jsme dělali všechno záměrně, o všem jsme mluvili, mluvili jsme o koncertních setech, vzhledu, zvuku, co si oblékáme, styl oblékání, prostě všechno.

Bylo to všechno úmyslné, i když setkání a vytvoření kapely bylo náhodné, vize kapely byly celou dobu velice zaměřené, ale myslím si, že když pracuješ, jako by si byl v zákopech a nehledíš kolem sebe, existují podle mě momenty, třeba Big4 byl jeden z těch momentů, když poodstoupíš a řekneš si: "WOW".

I 20. výročí Rust in Peace, protože to je velice oblíbená deska fanoušky, které jsme udělali před pár lety a dokonce i letos 20. výročí Countdown to Extinction, což je pro mě osobně jedna z mých nejoblíbenějších desek z diskografie Megadeth, je pro mě jeden z těch momentů, kdy si řeknu: "WOW".

Příští rok nastane 30 let od vzniku kapely a najednou jsme o 20 let později a oslavujeme úspěch jedné z našich nejúspěšnějších desek zase znovu. Spíše to vypadá, že jsou momenty, kdy si prostě jen řekneš: "WOW"; hádám, že jsme opravdu udělali něco výjimečného, nemám pravdu?

Který song hraješ nejraději?
Nemám žádný, opravdu nemám nic oblíbeného. Nemám oblíbenou barvu, jídlo nebo něco jiného. Svým způsobem si pohrávám s životem a věci se hýbou různými cestami, podle mě jeden ze songů, který se stal jeden z našich hlavních koncertních songů je určitě Symphony of Destruction a hodně z toho vzniklo z Argentiny s vykřikováním během riffu a během sloky: "Megadeth, Megadeth aguante Megadeth" a toto skandování se stalo slavné po celém světě a všechny národnosti po celé planetě si to vybrali, takže to je určitě zvláštní.

Holy Wars je hlavní, Peace Sells je vždy zábava hrát. Potom jsou jiné songy jako Public Enemy No. 1 z posledního alba Th1rt3en, který začal být dobrý pro koncerty a oblíbený pro fanoušky. Jakékoliv songy, které dělají fanoušky šťastné; to jsou ty jediné, které dělají šťastné mě.

Jaký je proces tvorby songů Megadeth, co kdo dělá v kapele?
Zvláštní, že si se zeptal, protože i když jsme uprostřed turné, začali jsme také psát a skládat nové nápady pro další desku a mám pocit, že se to rozchází různými cestami.

Myslím si, že my všichni tvoříme; přicházíme s nápady, ať už to jsou riffy a podobné věci. Hudba Megadeth je hudba, která je složena z hodně malých částí, na rozdíl od songů, kde si můžeš sednout s akustickou kytarou a skládat na to akordy a pěvecké melodie, takto to není. Náš způsob je více založený na, tady je opravdu skvělý riff, tady je další, který funguje s tímto a zde je opravdu skvělý refrén. Někdy dáváme dohromady hudbu, a potom z toho děláme texty a zpěv, je to způsob, který definuje sloky a refrény.

Zvažovali Megadeth někdy odklon od thrash metalového stylu a experimentování s nejnovějšími styly nebo použití jich do songů?
Ne, to opravdu ne a říkám to, protože nám manažeři a různí lidé z venku, kteří na to nahlíží z obchodního hlediska, občas navrhovali tyto nápady a kdykoliv jsme se k tomu přiblížili, nikdy to nevypadalo autenticky, vždy to vypadalo, že se snažíme stát někým jiným a že se snažíme někoho dohnat. Úspěch Megadeth vznikl, protože jsme jedni z vynálezců a tvůrců, a když se snažíš něco dohnat, nikdy nebudeš známý jako originál.

Zajímal by ses ty osobně o spolupráci s jinými hudebníky na přehrání klasických metalových songů, například nahrávání songů Judas Priest s Glen Tiptonem?
Huh! To je zajímavý nápad, který nebyl nikdy navržen! Hmmm, jsem tomu naprosto otevřený a obzvláště, když mluvíš o lidech, kteří jsou hudebně kompatibilní. Megadeth dělali předělávky na svých deskách, ale udělali jsme je hodně stylem Megadeth, takže jasně, já jsme vždy otevřený novým věcem. Nejsem příliš pro nápad superskupiny, i když jsem byl součástí několika věcí tohoto typu v minulosti, pár z těchto skupin a desek a lidí se prostě snaží svézt se na úspěchu, který jsme si vybudovali sami, a super skupina není něco, co by mě oslovovalo.

Můžeš nám říct něco o projektech, do kterých jsi zapojen?
Právě teď je má duše zaměřená na Megadeth, díky zátěži a pozornosti, kterou to ode mě vyžaduje a popravdě, když nejsme na cestách, já se prostě odpojím a trávím čas s rodinou, takže mám opravdu jednoduchý život, buď pracuju s Megadeth nebo jsem doma se svou rodinou a myslím si, že tato jednoduchost mi dovoluje získat nějakou perspektivu a dobít baterie a ujistit se, že jsem ten nejlepší, jaký můžu být, když hraju mimo Megadeth.

Hodně lidí si myslí, že metal je o sexu, drogách a těžkých pařbách, ale ty jsi nábožensky založený rodinný muž, je těžké udržovat životní styl orientovaný na rodinu stejně jako jednu z největších metalových kapelu v metalové historii?
Už před lety pro mě čistý životní styl nebyl problém, jakmile jsem jednou sešel z této cesty, byl jsem požehnán a byla to opravdu jednoduchá cesta, myslím si, že je vždycky rozdíl být na pódiu a být na turné a pak máš samozřejmě život, který je smyslem stability, když se vrátíš z cest. A jasně, je tu určitě přechod mezi oběma světy, ale myslím si, že mít stabilitu doma pomáhá poskytovat stabilitu na cestách a stejně tak nadšení a jasná světla z pódia také přináší zábavu domů, protože můžu vyprávět lepší příběhy, než většina jiných otců kolem školního prostředí.

Říká se, že se děti často vyhýbají tomu, co mají rádi jejich rodiče, poslouchají tvé děti metal nebo si myslí, že to není "cool", protože to dělá táta?
Zvláštní, že to říkáš, můj syn, kterému je 16, se začal opravdu zajímat o Megadeth, pravděpodobně více v posledních pár letech a pravděpodobně to je hodně kvůli tomu, že jeho kamarádi mají rádi Megadeth, ale má rád spoustu jiných typů hudby. Moje dcera, které je 13, má přirozený výtvarný a hudební talent, hodně přirozený, prostě to na ni přijde, když to na ni přijde. Hraje na kytaru a je opravdu dobrá pianistka a malířka, takže je zábava sledovat rozvoj jejích talentů, jak pro nic pracují. Není moc do metalu, ale je zábava sledovat, když tvé děti objevují tvé vlastní dary a necháš je vzkvétat. Spíše jim pomáhám se rozvíjet, než trvat na tom, aby následovaly mou cestu.

Existuje něco, co prostě musíš mít v zákulisí před koncertem?
Mám rád jemný silný šálek kávy Starbucks.

Posloucháš nějaké nové a nastupující metalové kapely, a pokud ano, jaké to jsou?
Je tu kapelu jménem Kyng, která začala získávat popularitu zde v USA. Častokrát, když nám manažeři a nahrávací společnosti předloží jejich kapely, abychom zvážili, vzít je na turné, to je určitě dobrý způsob, jak uslyšet o nových nastupujících kapelách.

Další kapela je Red Fang. Je skvělé slyšet nové věci a nemusí to být nutně metal, jako děláme my. Nechávám si opravdu široce otevřenou mysl a spousta současných umělců je inspirována tím, co jsme dělali s Megadeth, ale co se mi líbí, že neskončí jako Megadeth, vezmou si náš vliv a udělají s tím něco unikátního, takže mohou udělat unikátní a smysluplný příspěvek do hudební komunity, už tu jsou jedni Megadeth, nepotřebujeme další.

Zvažovali jste někdy vzít sebou na turné středovýchodní kapely?
Jasně, odpověď je ano, bereme v úvahu opravdu každého, v roce 1992 s námi jela do Evropy Pantera a než s námi udělali turné v USA, tak jsme byli spojeni s několika kapelami, a udělali jsme spoustu různých koncertů, samozřejmě také Slayer - Megadeth koncerty, spolu jsme hráli koncerty po celém světě.

Zatímco u nejnovějších kapel to je záležitost toho, kde mají vliv. Spousta kapel, které jsme brali s sebou, byly v té době zatím příliš malé na to, aby měli nějaký podíl na prodejích lístků, takže to je pro nás spíše o vystavení našim fanoušků nové kapely, které se můžou stát úspěšnými a které mají v první řadě dobrou muziku a také dát takové kapele příležitost být před naším publikem, aby získali nějaké dovednosti, a mohli by se po turné s Megadeth posunout k větším koncertům a turné a mít také další příležitosti v jejich prospěch.

To je ten důvod proč dělat festivaly, je to příležitost pro některé z těchto nových kapel být na seznamu a udělat dojem a snad jim to pak dovoluje mít další příležitosti.

Spousta z těch kapel, které jsme brali s sebou, vtipkujeme o tom celou dobu, protože jsou větší než Megadeth!

Jako třeba Alice in Chains, Stone Temple Pilot, Korn, Pantera byla po několik let opravdu, opravdu populární kapela a je skvělé vědět, že v určitém bodě, obvykle na úplném začátku jejich kariéry jsme jim dali jejich první brzký začátek, stejně to udělal Alice Cooper a Ronnie James Dio s námi a pak Iron Maiden, tyto kapely nás vzali ven, když bylo zřejmé, že jsme byli jasně ti s výhodou a mohli jsme hodně získat a nemuseli jsme moc dávat a bylo skvělé, že nám byly dány takové šance a je skvělé být schopný to vrátit novým klukům, kteří nastupují.

Zdroj: http://www.metalityuae.com/archives/2506