Rádio
Zapnout Megarádio
Reklama

2114
Facebook
Sdílejte nás
Tweet
©
2007 MEGADETH.CZ
Webmaster . Milan Dotlačil a Kropis
Moderátor . Kropis

Rozhovor: 7/11/2012 Dave Mustaine

Komentáře: 0 • Autor: Kropis • 23.02.13 - 12:22 Rozhovor: 7/11/2012 Dave Mustaine


Dave Mustaine z Megadeth mluví o novém CD, turné, vojenských hrdinech a hurikánu Sandy

Dave Mustaine, zakladatel/zpěvák/kytarista legendární metalové kapely Megadeth, není nijak vzdálený kontroverzi. Měl zkušenosti z první ruky, jak může vést jedovaté politické klima v této zemi k úplnému zkreslení vzniklého z pouhého vyjádření vlastních názorů. Ve světě okamžité celosvětové komunikace může být, cokoliv řekneš, vytrženo z kontextu, chybně citováno a rychlostí blesku posláno do celého světa. Pak už jen víš, že jsi napadán ze všech stran za něco, co jsi vlastně neřekl.

V dnešní žurnalistice nechtějí novináři až příliš často slyšet, co umělec doopravdy říká, jako spíš nachytat je v určitém momentu nebo senzaci chtivé citaci bez ohledu na tom, jestli je to přesné nebo ne. Bohužel to prodává.

Když jsem mluvil s Davem den po volbách, jakožto dlouholetý fanoušek, jsem předem věděl, že v tom muži je více, než jsou někteří lidé ochotni uvěřit. Chtěl jsem ho nechat mluvit o všem, co chtěl říct, než abych se snažil přišpendlit jeho pocity k volbám nebo současné politice. Nechtěl jsem čekat a doufat, že řekne něco kontroverzního, co bych mohl poslat na Twitter, abych získal větší návštěvnost na mém blogu. Nakonec je to všechno o hudbě. Ale vzhledem k tomu, že je den po volbách, a protože Mustaine je velmi politicky uvědomělá osoba, téma politiky přišla na řadu zakrátko. Nepopisuje své názory politicky ve smyslu vlády nebo politické strany, ale drží se linie "problémy lidstva".

"Je to zklamání, že jsou z toho lidé tak podráždění, pak pro mě není žádná pozitivní cesta mluvit o tom," řekl mi Dave, když přišlo na řadu toto téma, "Miluji naši zemi a miluji náš lid, jsem prostě rád, že to skončilo a můžeme se zase vrátit do stavu být národ. Modlím se za našeho prezidenta a respektuji kancelář prezidenta a je čas podpořit ho v jeho práci. Žijeme v největším státě na světě a je to těžká práce. To, co miluji na naší zemi, je demokracie a lid… nejvíce podporuji lidi v armádě. Je to trochu jako film "An Officer and a Gentleman", oni nemají kam jít. Spousta z nich jsou utrápení mladí muži a ženy, spousta z nich pochází z rozpadlých rodin."

Ten týden byl pro Megadeth také výjimečný z jiných důvodů než volby a politika. Megadeth vyrazí tento týden na turné, které nastartuje jejich turné k 20. výročí "Countdown to Extinction" a které začíná v "Lupo's Heartbreak Hotel" v Providence 9. listopadu. Turné dorazí do "Myrtle Beach House of Blues" 24. listopadu. Megadeth odehrají celé album "Countdown to Extinction" v originálním pořadí s přidáním několika písní z jiných alb.

Limitovaná edice k výročí 20 let jejich klasického alba "Countdown to Extinction" byla vydána v den voleb. Set 2CD obsahuje remasterovanou verzi originálního alba dohromady s živým vystoupením nahraným v San Franciscu v "Cow Palace" v roce 1992, které nebylo nikdy vydané v celku.

"Měli jsme nějaký koncertní materiál z roku 1992 a chtěli jsme fanouškům dát možnost vrátit se do tohoto období a ucítit energii, která byla v té době a pochopit, že i když nebyly v té době digitální věci, stejně to znělo dobře. Byl tam i menší monolog, který byl vystřihnut (z živého CD), z období, kdy jsem mluvil…ale jinak je to úplně to stejné…je to prostě opravdový koncert."

Megadeth se právě vrátili ze světového turné na podporu jejich nahrávky z roku 2011 "Th1rt3en". Stačí jeden pohled na jejich program a je vidět, že zůstávají zaneprázdnění. Někomu se může zdát, že být celou dobu na cestách může být příliš, ale znovu, věci nejsou takové, jak se zdají. Mustaine na to má jiný náhled. Cítí se opravdu šťastný být v pozici, v jaké je, žít svůj sen a dělat, to co dělá. Je to jeho práce, ale miluje ji.

"Víš jak, turné je hodně relativní, záleží to na tom, jak se zrovna daří ekonomice, v současné době je drahé jít na koncert a je těžké pro spoustu lidí vyjít s penězi, takže se opravdu tvrdě snažíme držet ceny lístků nízko a snažíme se dělat zábavu pro lidi. Může to vypadat, že jsme pryč celou dobu, ale jsme na turné něco kolem měsíce, vrátíme se domů na pár týdnů a pak zase vyrážíme na cesty a tímto způsobem to děláme."

Při telefonování s Mustainem mi netrvalo dlouho, abych si uvědomil, že téměř u všeho, o čem mluvil, se vracelo jedno téma…stará se o lidi. Okamžitě tě napadne, že se opravdu stará o své fanoušky, ano, ale nejen to, on se stará o lidi celkově, všude. Možná je to částečně důsledek jeho výchovy v rodině s jedním rodičem v 60. letech, kdy to bylo "považováno za tabu". Ztotožňuje se s těma, na které se společnost dívá skrze prsty.

Jen málo kapel, obzvláště kalibru Megadeth, tráví čas setkáváním se svými fanoušky. Megadeth to dělá, ale Mustaine dělá mnohem více, než jen toto. On jen obsáhle nehovoří. Dává zpět. Mustaine jednou vyjednal dohodu s výrobcem hraček Hasbro, aby se dostal jeho dar v podobě hraček organizaci námořní pěchoty "Hračky pro děti". To dospělo až k tisícům hraček pro děti postižené ničivými požáry v jižní kalifornii. To je pouze jeden příklad.

Ale jeho fanoušci mu to někdy vrátí a to je věc, která dokáže Mustainea dojmout.

"Pro naši armádu mám místo v srdci a vím, že oni to vědí, protože jsem právě obdržel vlajku poslanou od plukovníka námořní pěchoty v provincii Helmand v Afghanistanu. Vlajka obletěla na moji počest celou základnu a já jsem si říkal, kolik lidí, kteří jsou metalisti, dostane takovou věc na svoji počest?"

Spousta hudby Megadeth je nepopiratelně politická, ale ne v obvyklém smyslu. Megadeth se zabývá spousta tématy, ale většina politických songů se zabývá problémy, kterých se většina kapel nedotýká. Jejich hudba nejen, že povzbuzuje k pohledu na tvůj vlastní malý svět, ale také k uvědomění hraničních situací, ke snaze pochopit stav člověka v celosvětovém měřítku. Když jsem se zeptal, kdy se stal poprvé politicky uvědomělý a jak to ovlivnilo jeho hudbu, Mustaine na to řekl:

"Když si poslechneš druhou desku "Peace Sells…But who's buying?", hádám, že si všimneš do očí bijícího pokusu mluvení o stavu našeho světa, ale nebyl to ani tak pokus mluvení o politice ve smyslu vlády, jako spíše o lidstvu… první vrah byl Cain and Abel a člověk se snažil ovládnout lidstvo napříč historií."

Ještě předtím, než jsem ho nechal jít, chtěl Mustaine poslat zprávu všem na východním pobřeží, kteří se musí vyrovnat s následky obrovské bouře Sandy. Spousta umělců a hudebníků říká tyto věci a u spousty z nich se dá vycítit, že to není od srdce, ale u Mustainea o tom nepochybuji.

"Modlím se a soucítím s lidmi na východním pobřeží, přeživšími bouře Sandy. Dnes jsem slyšel někoho mluvit a říkal, že byl šťastný, že Sandy přišla, a já jsem si pomyslel, to si snad děláš legraci, to nejde říct. Nikdy nejsem šťastný, když se něco takového stane někomu z mých krajanů a modlím se a myslím na ně. Doufám, že můžeme našim malým způsobem přinést těmto lidem na východním pobřeží alespoň trochu spokojenosti na těch 90 minut, kdy hrajeme, aby mohli zapomenout na svoje problémy a zažít nějakou zábavu, prostě si vzpomenout na časy, které nebyly tak složité, jako je právě tento moment a trochu se dát dohromady."

Zdroj: http://www.examiner.com/a...eros-sandy