Rádio
Zapnout Megarádio
Reklama

179
Facebook
Sdílejte nás
Tweet
©
2007 MEGADETH.CZ
Webmaster . Milan Dotlačil a Kropis
Moderátor . Kropis

SPECIÁL: Nick Menza

Komentáře: 0 • Autor: Kropis • 25.08.13 - 18:00 SPECIÁL: Nick Menza
Nick Menza, jako bubeník "zlaté éry" Megadeth, se stal postupem času asi tím nejkontroverznějším členem, který kdy prošel kapelou. Pokud se ohlédneme zpět do historie, tak oficiálním členem Megadeth se stal v roce 1989, přičemž svoje první vystoupení s kapelou absolvoval už v roce 1988. Nabubnoval jedny z nejúspěšnějších alb, mezi které bezpochyby patří ortodoxně thrashové Rust in Peace, komerčně nejúspěšnější Countdown to Extinction a art rockové Youthanasia. Cryptic Writings jakožto vysoce kvalitní album prožilo svůj úspěch především prostřednictvím singlu Trust. Poté utrpěl Menza zranění kolene a od doktorů se dozvěděl, že tam má nádor, který byl ale nezhoubný. Během léčby byl Menza nahrazen Jimmy DeGrassem a to byl v roce 1998 vlastně konec Menzy na postu bubeníka v Megadeth. Čtenáři Mustainovy autobiografie jistě vědí, jak problémový člen Menza byl, ale bylo by nespravedlivé Menzu odsoudit, když neměl pořádnou šanci se "obhájit". Ta šance přišla nyní, kdy se chystá vydat svoji autobiografii, ale o tom až později. V roce 2004, když se Mustaine zotavil se zranění ruky a chtěl obnovit Megadeth, dostal Menza druhou šanci, kterou ale promrhal a Mustainovo tvrzení: "Prostě nebyl připravený.", bylo až moc lichotivé. Poté už se Menza uzavřel do ústraní, občas se objevil v nějakých projektech, ale kolovaly spíše drby o jeho drogové závislosti a podobně.

Je to několik týdnů zpátky, kdy Nick Menza zahájil svůj velký návrat zpět na scénu a zároveň oslavil 50. Ujal se ho nový manažer a společně ohlásili několik zajímavých kroků, které stojí za to probrat podrobněji.

1. Autobiografie
Autobiografie Nicka Menza je již třetí ohlášená autobiografie členů zlaté éry Megadeth. Mustainova kniha už vyšla, Ellefsonova vyjde 29. října a Menzova s názvem Nick Menza: Megalife vyjde někdy na konci tohoto roku. Menza ji sepsal ve spolupráci s J. Marshall Craighem a obal by měl být zveřejněný během několika týdnů.

"Megadeth byla velká část mého příběhu," říká Menza "ale byla to jen jedna část. Jeff (Craig) to se mnou všechno probral!"

Kniha byla napsána za posledních 18 měsíců. Bude obsahovat raritní a nikdy neviděné fotografie všech kapel, ve kterých Nick Menza byl, včetně, samozřejmě, megaúspěšných Megadeth. Kniha bude samozřejmě především o hudební části Menzova života, ale bude obsahovat také ne až tak překvapivá témata mimozemských civilizací, vládních konspirací atd.
Menzovo první vystoupení bylo ve dvou letech, kdy ho legendární jazzový perkusista Jack DeJohnette posadil za bicí na festivalu jazzu v Montrealu. O třicet let později vystupoval Menza před stovkami tisíc fanoušků každou noc.
Menza, syn legendárního jazzového saxofonisty Dona Menzy, byl na vrcholu své kariéry, když Megadeth začali světové turné na podporu alba "Cryptic Writings", ale objevili se problémy s kolenem a zvyšující se bolesti. Doktoři mu diagnostikovali nádor. Dále už to znáte. Co k tomu všemu musí říct Nick Menza?

"Kupte si knihu, je to všechno v ní!"

Závěrem lze snad jen dodat, že by mohl autobiografii vydat také Marty Friedman :)

2. Drum clinics
Pro ty, kdo nevědí, co je to vlastně drum clinic, tak je to vystoupení hudebníka. Nemusí se nutně jednat o bubeníka, existují také bass a guitar clinics. Na těchto vystoupeních hudebník předvádí něco ze svých schopností, přehrává vlastní písně, předává zkušenosti, rady, odpovídá na otázky a závěr je spojen s autogramiádou. A právě tyto drum clinics Menza ohlásil prozatím v Jižní Americe a uvolnil k tomu toto video:


3. Sólové album
Po odchodu z Megadeth začal Menza pracovat na sólovém albu Life after Deth, které mělo vyjít v roce 2002 a v roce 2003 mělo následovat turné. Menza se na sólovém albu podílel pěvecky a samozřejmě bicími. Baskytaru a dvě kytary obstarali další lidé. Bohužel během krátké doby byl nejprve v přestřelce, ve které zemřelo 100 lidí zabit kytarista a poté zemřel baskytarista na selhání srdce. Zbylí členové sestavy byli zdrceni a nejen, že nedošlo na turné, ale ani album nikdy oficiálně nevyšlo. A to se má změnit, protože album bude nově zremixováno, zremasterováno a vyjde v roce 2014. Menza dokonce přidá několik nových písní. Z nevydaného alba lze najít k poslechu několik písní, které znějí spíše jako demo, ale pro ukázku jsem vybral jednu píseň:


4. Poskytování rozhovorů
Nick Menza po odchodu z Megadeth neposkytoval žádné rozhovory, což se v poslední době celkem drasticky změnilo a i když zatím neprozradil nic zásadního, jeden postoj už přece jen přehodnotil. Dříve tvrdil, že už nechce mít s Megadeth absolutně nic společného, ale v posledním rozhovoru odpověděl na otázku jeho budoucnosti s Megadeth: "V budoucnu je možné všechno." Také prozradil, že s Marty Friedmanem se viděl nedávno, když zašel na jeho guitar clinic v Americe. S Ellefsonem jsou dobří přátele, ale už spolu nějaký ten rok nemluvili a s Mustainem nemluvil už hodně dlouho.

A jak vlastně začal Menzův velký "comeback"? No nejprve se objevily tyto videa, z jeho dřívějšího repertoáru: